Kırım Tatar bayrağı Stockholm'de açıldı

Haberler
Anife Bilal
02 Nisan 2019, 13:14
Anife Bilal
02 Nisan 2019, 13:14

Kırım Tatar bayrağı, “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde dünyayı dolaşmaya devam ediyor.

Kırım Tatar bayrağının bu kez durağı İsveç’in başkenti Stockholm oldu.

Stockholm’de 31 Mart tarihinde düzenlenen eylemde aktivistler, 9 aydır dünyayı dolaşan Kırım Tatar bayrağını imzalayarak Kırım Tatar halkına verilen desteği yinelediler.

Diğer taraftan aktivistler, Ukrayna Deniz Kuvvetleri bayrağını açarak Kerç Boğazı yakınlarında Rusya tarafından esir alınan Ukraynalı denizcilere destek verdi.

Eyleme, Ukrayna’nın İsveç Büyükelçiliği temsilcileri de katıldı.


KIRIM TATAR BAYRAĞI DÜNYAYI DOLAŞIYOR

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 12 Ekim’de, “Kırım Ukrayna’dır” isimli girişimin bir parçası olan “Kırım’ı Özgür Bırak” (#LIBERATECRIMEA) kampanyasının başladığı bildirilmişti.

Başkent Kıyiv’deki Borıspil havalimanında 17 Ekim tarihinde “Bayrakla Birleşenler-#LIBERATECRIMEA” eylemi çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e dönecek olan Kırım Tatar bayrağını Avustralya’ya gönderme etkinliği gerçekleştirilmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını, Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

#LIBERATECRIMEA, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması ve Ukrayna’nın bütünlüğünü destekleyen yeni uluslararası sivil bir hareket olarak biliniyor. Söz konusu hareket, uluslararası hukukun açık bir ihlali ve Şubat 2014’ten bu yana Kırım’da işlenen sayısız insan hakları ihlalinin temel sebebi olan Kırım’ın yasa dışı işgalinin durdurulması çağrısında bulunan sivil toplumun sesinin güçlendirilmesini amaçlıyor.