Kırım Tatar bayrağı İstanbul'da açılacak

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
19 Haziran 2019, 17:20
Mehmet Berk Yaltırık
19 Haziran 2019, 17:20

Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde, Kırım Tatar bayrağı İstanbul’a geliyor. 15 Haziran 2019 tarihinde Antalya’da açılan Kırım Tatar bayrağının, 22 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da açılacağı duyuruldu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilciliği, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisinin iş birliğinde yapılacağı duyurulan etkinliğin 22 Haziran 2019 Cumartesi günü Saat 14.00’te Üsküdar Meydanında Boğaz kenarında gerçekleştirileceği bildirildi.

Kırım Tatar bayrağı daha sonra Ankara’da Kırım Derneği Genel Merkezinin organizasyonuyla açılmasının ardından Kıyiv’e (Kiev) gönderileceği, burada da 26 Haziran 2019’da Kırım Tatar Bayrak Gününde Kıyiv Şehir Meydanında açılacağı hatırlatıldı.

KIRIM TATAR BAYRAĞI DÜNYAYI DOLAŞTI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 12 Ekim 2018’DE “Kırım Ukrayna’dır” isimli girişimin bir parçası olan “Kırım’ı Özgür Bırak”(#LIBERATECRIMEA) kampanyasının başladığı bildirilmişti.

Başkent Kıyiv’deki Borıspil havalimanında 17 Ekim 2018 tarihinde “Bayrakla Birleşenler-#LIBERATECRIMEA” eylemi çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e dönecek olan Kırım Tatar bayrağını Avustralya’ya gönderme etkinliği gerçekleştirilmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve  Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

Bugüne kadar bayrak dünyanın 23 ülkesini ziyaret etti. Bu ülkeler; Avustralya, ABD, Kanada, İrlanda, Büyük Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, İsveç, Finlandiya, Estonya, Bulgaristan, Litvanya, Avusturya, İtalya, Mısır ve İsrail oldu. Organizatörler, bu etkinlik çerçevesinde düzenlenen flaşmob eylemlerinin, Kırım’ın işgalden kurtarılması için çabaların birleştirilmesi, Kırımlarla dayanışma sergilenmesi, uluslararası topluma yarımadadaki insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verilmesi, ayrıca Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarının işgalden kurtarılması sürecinde Ukrain ve Kırım Tatar diasporası ile Batı ülkeleri vatandaşlarının birleştirilmesi bağlamında çok önemli olduğunu ifade ediyor.