Kırım Tatar bayrağı Estonya’da dalgalandı

Güncel
E. K.
12 Nisan 2019, 11:57
E. K.
12 Nisan 2019, 11:57

Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde, Kırım Tatar bayrağı bu kez Estonya’da açıldı.

Estonya’nın başkenti Tallin’deki Özgürlük Meydanı’nda (Vabaduse Väljak) eylem düzenleyen aktivistler, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e (Kiev) dönecek olan Kırım Tatar bayrağını açarak imzaladılar.

Kırım Tatar bayrağı ile birlikte Ukrayna Deniz Kuvvetleri bayrağını da açan aktivistler, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini kınayarak Kırım Tatar halkına ve Kerç Boğazı yakınlarında Rusya tarafından esir alınan Ukraynalı askerlere desteklerini ifade ettiler.

UKRAYNA’NIN ESTONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ DE EYLEME KATILIM GÖSTERDİ

Eyleme Ukrayna’nın Estonya Büyükelçiliği temsilcileri de katıldı.

Konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Ukrayna’nın Estonya Büyükelçisi Maryana Betsa, “Kırım Tatar bayrağı dünyayı dolaşıyor. 11 Nisan’da Büyükelçilik, Ukrain toplumu ve Estonyalı arkadaşlar ile birlikte, Kırım’ın işgalden kurtarılması ve Kırım Tatar halkı ile dayanışma sergilenmesi için organize edilen # LIBERATECRIMEA uluslararası hareketin Tallin’de düzenlediği eyleme katıldı. Hep aklımızda #CrimeaIsUkraine (Kırım Ukrayna’dır).” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATAR BAYRAĞI DÜNYAYI DOLAŞIYOR

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 12 Ekim’de, “Kırım Ukrayna’dır” isimli girişimin bir parçası olan “Kırım’ı Özgür Bırak”(#LIBERATECRIMEA) kampanyasının başladığı bildirilmişti.

Başkent Kıyiv’deki Borıspil havalimanında 17 Ekim tarihinde “Bayrakla Birleşenler-#LIBERATECRIMEA” eylemi çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e dönecek olan Kırım Tatar bayrağını Avustralya’ya gönderme etkinliği gerçekleştirilmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve  Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

Bugüne kadar, bayrak dünyanın 17 ülkesini ziyaret etti. Avustralya, ABD, Kanada, İrlanda, Büyük Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, İsveç, Finlandiya ve Estonya. Organizatörler, bu etkinlik çerçevesinde düzenlenen flaşmob eylemlerinin, Kırım’ın işgalden kurtarılması için çabaların birleştirilmesi, Kırımlarla dayanışma sergilenmesi, uluslararası topluma yarımadadaki insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verilmesi, ayrıca Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarının işgalden kurtarılması sürecinde Ukrain ve Kırım Tatar diasporası ile Batı ülkeleri vatandaşlarının birleştirilmesi bağlamında çok önemli olduğunu ifade ediyor.

#LIBERATECRIMEA, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması ve Ukrayna’nın bütünlüğünü destekleyen yeni uluslararası sivil bir hareket olarak biliniyor. Söz konusu hareket, uluslararası hukukun açık bir ihlali ve Şubat 2014’ten bu yana Kırım’da işlenen sayısız insan hakları ihlalinin temel sebebi olan Kırım’ın yasa dışı işgalinin durdurulması çağrısında bulunan sivil toplumun sesinin güçlendirilmesini amaçlıyor.