Kırım Tatar bayrağı Antalya'da açıldı

Haberler
Anife Bilal
16 Haziran 2019, 10:17
Anife Bilal
16 Haziran 2019, 10:17

Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde, Kırım Tatar bayrağı bu sefer Antalya’da açıldı.

Kırım Tatar bayrağı Antalya'da

Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler #LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde, dünyayı dolaşan Kırım Tatar bayrağı Antalya’da açıldı.https://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-bayragi-antalya-da-acildi/44306/

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Неділя, 16 червня 2019 р.

Antalya’da 15 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen etkinliğe; Ukrayna Antalya Konsolosu Vyaçeslv Homenko (Vyacheslav Hhomenko), Ukrayna Kültür Sanat Derneği Başkanı Olesya Mercan, Manavgat Kırım Türkleri Derneği Başkan Yardımcısı Haşim Aktaş, Manavgat Kırım Türkleri Derneği Kurucu Başkanı Zeynegül Algül Çağlayangil, Akdeniz Ukrayna Derneği Başkanı Natalya Karaca, Marmaris Ukrayna Derneği Başkanı Olena Topçu, İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü Mıkola Krutsık ve Irak Türkmenleri Derneği Başkanı Kürşat Çavuşoğlu da katıldı.


ETKİNLİK KAPSAMINDA GÖSTERİ YAPILDI, “EY GÜZEL KIRIM” TÜRKÜSÜ HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

Ukrayna Kültür Sanat Derneği Bereginya korosu etkinlik açılışında, Ey Güzel Kırım türküsünü ve Çervona Kalina marşını seslendirdi, çocuklar ise dans gösterisini yaptı.

Eylem organizatörleri, düzenlenen etkinliğin ve birlik olmanın önemini vurgulayarak; Kırım ve Donbas’taki Rus işgaline dikkat çekmek için Kırım Tatar bayrağının dünya turuna çıkarılması kampanyasının hedefe ulaştığını belirtti.


“KIRIM TATAR BAYRAĞININ AÇILDIĞI AN, EN HEYECANLI ANDI”

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Ukrayna Kültür Sanat Derneği Başkanı Olesya Mercan, “Bayrakla Birleşenler etkinliği gerçekleşti. Bu etkinliği başarılı bir etkinlik olarak adlandıramayız çünkü onun oluşturulma nedeni rahatsız edici, acı verici ve trajiktir. Liderlerimizin yaptığı konuşmalarda durumun ne kadar çaresiz ve umutsuz olursa olsun özgürlük ve bağımsızlık için savaşmayı bırakmadığımız zaman sonunda uğruna mücadele ettiğimiz şeyleri elde ettiğimizi ifade etti. Binlerce imzanın ve Kırım Tatarları için yazılan dileklerin yer aldığı Kırım Tatar bayrağının açıldığı an etkinliğin en heyecanlı anıydı. Bir imza; Kırım’ı Rus çizmesinden kurtarma dileğiyle atan binlerce kalbi simge ediyor. Ancak bu çizme toprakların gerçek sahiplerini evlerinden kovarak onların bahçelerini, tarlalarını acımasızca çiğniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

9 ay boyunca dünyayı dolaşan Kırım Tatar bayrağının Antalya’dan sonra Ankara ve İstanbul’da da açılacağı belirtildi. Sonrasında 26 Haziran 2019 günü Kırım Tatar Bayrak Gününde açılmak üzere Kırım Tatar bayrağı, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gönderilecek.

“KIRIM’I ÖZGÜR BIRAK!”

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 12 Ekim’de, “Kırım Ukrayna’dır” isimli girişimin bir parçası olan “Kırım’ı Özgür Bırak”(#LIBERATECRIMEA) kampanyasının başladığı bildirilmişti.

Başkent Kiev’deki Borıspil havalimanında 17 Ekim tarihinde de “Bayrakla Birleşenler-#LIBERATECRIMEA” eylemi çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kiev’e dönecek olan Kırım Tatar bayrağını Avustralya’ya gönderme etkinliği gerçekleştirilmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve  Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

#LIBERATECRIMEA, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması ve Ukrayna’nın bütünlüğünü destekleyen yeni uluslararası sivil bir hareket olarak biliniyor. Söz konusu hareket, uluslararası hukukun açık bir ihlali ve Şubat 2014’ten bu yana Kırım’da işlenen sayısız insan hakları ihlalinin temel sebebi olan Kırım’ın yasa dışı işgalinin durdurulması çağrısında bulunan sivil toplumun sesinin güçlendirilmesini amaçlıyor.