Kırım Tatar Bayrağı Ankara’ya geliyor

Güncel
_QHA Ankara
20 Haziran 2019, 22:21
_QHA Ankara
20 Haziran 2019, 22:21

Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla başlatılan, uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde Türkiye’ye gelen Kırım Tatar bayrağı, Antalya’nın ardından İstanbul ve Ankara’da açılacak.

9 ay boyunca dünyayı dolaşan Kırım Tatar bayrağı, 23 Haziran 2019 Pazar günü dünyadaki son durağı olan tarihi Ankara Kalesi’nde dalgalanacak.

Kırım Tatar bayrağı, İstanbul ve Ankara’da açıldıktan sonra 26 Haziran 2019 günü Kırım Tatar Bayrak Gününde açılmak üzere, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gönderilecek.

KIRIM TATAR BAYRAĞI DÜNYAYI DOLAŞTI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 12 Ekim 2018’DE “Kırım Ukrayna’dır” isimli girişimin bir parçası olan “Kırım’ı Özgür Bırak”(#LIBERATECRIMEA) kampanyasının başladığı bildirilmişti.

Başkent Kıyiv’deki Borıspil havalimanında 17 Ekim 2018 tarihinde “Bayrakla Birleşenler-#LIBERATECRIMEA” eylemi çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e dönecek olan Kırım Tatar bayrağını Avustralya’ya gönderme etkinliği gerçekleştirilmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve  Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

Bugüne kadar bayrak dünyanın 23 ülkesini ziyaret etti. Bu ülkeler; Avustralya, ABD, Kanada, İrlanda, Büyük Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, İsveç, Finlandiya, Estonya, Bulgaristan, Litvanya, Avusturya, İtalya, Mısır ve İsrail oldu. Organizatörler, bu etkinlik çerçevesinde düzenlenen flaşmob eylemlerinin, Kırım’ın işgalden kurtarılması için çabaların birleştirilmesi, Kırımlarla dayanışma sergilenmesi, uluslararası topluma yarımadadaki insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verilmesi, ayrıca Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarının işgalden kurtarılması sürecinde Ukrain ve Kırım Tatar diasporası ile Batı ülkeleri vatandaşlarının birleştirilmesi bağlamında çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Ankara Programı:

Yer: Ankara Kalesi, Altındağ/Ankara
Saat: 16.00
Tarih: 23 Haziran 2019-Pazar