Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov serbest bırakıldı

Haberler
Anife Bilal
03 Haziran 2022, 22:04
Anife Bilal
03 Haziran 2022, 22:04

Rus işgali altındaki Kırım’da, Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme kararıyla düzmece bir suçlamayla idari hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov serbest bırakıldı. Avukat, işgalcilerin baskılarının faaliyetlerini etkilemeyeceğini belirterek, “Ben bugün özgürlüğe kavuştum, ama bir dizi suçsuz ve yardımımıza muhtaç insan hapiste bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi tarafından, 27 Mayıs’ta 8 gün hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov, bugün serbest bırakıldı. Nazim Şeyhmambetov yaptığı açıklamada, “Ben bugün özgürlüğe kavuştum, ama bir dizi suçsuz ve yardımımıza muhtaç insan hapiste bulunuyor. Biz durmayacağız. Bizden birileri hapisteyken diğerlerimiz ailelerimize göz kulak oluyor, çocuklarımızı koruyor, anne babalarımıza göz kulak oluyor. Biz bir bütünüz.” dedi.

ONLARCA KIRIM TATARI AVUKATI KARŞILADI

Uydurma bir suçlama çerçevesinde verilen hapis cezası sonlandıktan sonra serbest bırakılan avukatı onlarca Kırım Tatarı karşıladı. Kırım Tatarlarının organize ettiği karşılamada siyasi tutsaklar ve onları savunan avukatlar için dualar okundu.

3 KIRIM TATAR AVUKATA HAPİS CEZASI

Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Mayıs’ta Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov hakkında 8 gün hapis cezası, 28 Mayıs’ta ise avukat Ayder Azamatov hakkında 8 gün hapis cezası ve avukat Emine Avamileva hakkında 5 gün hapis cezası kararı aldı. Sözde mahkeme, 3 avukatı da Rusya İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2.2 maddesinin 1. fıkrasını (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal etmekle suçlu buldu.