Kırım Tatar aktivistler, alıkonulan Prihodko'nun eşini ziyaret etti

Güncel
Anife Bilal
21 Ekim 2019, 18:24
Anife Bilal
21 Ekim 2019, 18:24

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar aktivistler, işgalciler tarafından alıkonulan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun eşi Lyubov Prihodko’yu ziyaret etti.

Facebook sayfasında açıklama yapan Kırım Tatar aktivist Elmaz Akimova, Lyubov Prihodko’yu ziyaret ettiklerini bildirerek, “Yasa dışı olarak kovuşturulan vatandaşlarımızın ailelerinin, bu sınavla tek başına karşı karşıya kalmadığını ve onları destekleyen insanların yanlarında olduğu bilmeleri çok önemli” dedi.

İŞGALCİLER, UKRAYNALI AKTİVİST PRİHODKO HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI VERDİ

Kırım’daki işgalci mahkeme, 10 Ekim 2019 tarihinde Sak kenti valilik binasını patlatma girişiminde bulunma iddiasıyla suçladıkları Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko hakkında tutuklama kararı aldı. Suçlamaları reddeden Prihodko, 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEMİŞ OLDU!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada garajda, 200 tipi TNT patlayıcısı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler Prihodko’nun Sak kenti valilik binasını patlatma girişimi hazırladığını ve onun alıkonulduğu için terör eyleminin önlendiğini iddia etti.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.