Kırım Tatar aktivist Zudiyeva’nın “Kırım Tatarları Baskıyla Karşı Karşıya” başlıklı makalesi yayımlandı

Güncel
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 18:58
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 18:58

Kırım Tatar aktivist Lütfiye Zudiyeva’nın Kırım’daki insan hakları ihlallerine yönelik “Kırım Tatarları Baskıyla Karşı Karşıya” isimli makalesi yayımlandı. Zudiyeva, kaleme aldığı makale, Rusya Federasyonu’na dair gerçekleri okuyucularla buluşturan Desk Russie’de yer aldı.

Kırım Tatar insan hakları savunucusu ve yurttaş gazeteci, Kırım Dayanışması girişiminin koordinatörlerinden Lütfiye Zudiyeva’nın “Kırım Tatarları Baskıyla Karşı Karşıya” başlıklı makalesi Fransa’da yayımlandı. Zudiyeva’nın yazdığı makalede, işgal altındaki Kırım’da Ruslar tarafından gerçekleşen baskılara karşı toplumun dikkatinin kaybolmasına rağmen, Kırım, Ukrayna ve Rusya’daki siyasi tutsaklara yönelik insani dayanışma ele alındı.

Kırım Tatar insan hakları aktivisti Lutfiye Zudiyeva, konuyla ilgili verdiği demeçte, “Ülkede insan hakları hususunda iletişimin nasıl rol oynadığını, insanların baskı hakkında konuşmanın yeni yollarını nasıl aradıklarını göstermek benim için önemliydi. Örneğin kamuya açık, ‘Kırım, sabah saat 05:00’de’ projesine yabancı politikacılar, uzmanlar ve milletvekilleri hakkında. Makalede, tüm risklere rağmen, 2016’da başlayan Kırım Tatarlarını savunmak için “Strateji-18” adlı açık uçlu kampanyaya katılımını durdurma niyetinde olmayan insan hakları aktivisti Yevgenıy Litvinova’yı ele aldım. Kırım’da insanlara yönelik zulmün sistematik olarak izlenmesini yürüten ve şimdi kendisi tamamen tasfiye tehdidiyle karşı karşıya olan “Memorial” İnsan Hakları Merkezi gibi konuları yazdım.” ifadelerini kullandı.

Zudiyeva, bugün sadece Ukrayna’da değil Rusya’da da asılsız, uydurma şiddet veya terör suçlamalarına maruz kalan ve sömürgelerde yıllarını geçirenlerle empati kuran kişi ve kuruluşların bulunduğunu dile getirdi.

Kırım Tatar aktivist Zudiyeva’nın “Kırım Tatarları Baskıyla Karşı Karşıya” başlıklı makalesini okumak için tıklayınız.