Kırım Tatar aktivist: Şüpheli şahıslar tarafından takip ediliyorum

Haberler
E. K.
21 Mart 2019, 13:33
E. K.
21 Mart 2019, 13:33

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar aktivist Marlen Mustafayev, birkaç günden beri arabayla birkaç şüpheli kişi tarafından takip edildiğini bildirdi.

Konuyla ilgili Facebook sayfasında açıklamada bulunan Mustafayev, “Arka arkaya son üç gündür semtimde ve sokağımdaki arabalarda şüpheli insanlar tarafından takip edildiğimi fark ediyorum. Şimdi markette bulunuyorum, araba ise marketin yanında bekliyor. Plaka numarası E 705 CH 82 olan koyu lacivert Ford Focus marketin yanında bekliyor, bir araba da evimin yanında.” diye yazdı.

Уже на протяжении последних трёх дней подряд наблюдаю за собой слежку подозрительных людей в машинах, которые находятся в моём микрорайоне а также на моей улице а сегодня идя в магазин они поехали за мной, на данный момент нахожусь в магазине а машина дежурит рядом с магазином. Темно-синий форд фокус гос. номер Е 705 СН 82 стоит у супермаркета, ещё один автомобиль находится возле моего дома.

Опубліковано Марленом Мустафаевим Четвер, 21 березня 2019 р.

Avukat Emil Kurbedinov, işgal altındaki Kırım’daki kaçırılmaların öncesinde insanların şüpheli araçlarla takip edildiğini hatırlatarak, “Bu gibi durumlarda, tüm vatandaşlardan derhal polise haber vermelerini ve bu bilgileri halka duyurmalarını rica ediyorum!” dedi.

2014 YILINDA YAPILAN PAYLAŞIM İÇİN HAPİS CEZASI

Bilindiği gibi işgalci kolluk kuvvetleri, 4 Eylül 2018 tarihinde Marlen Mustafayev’in evinde arama yaptı. Aramadan sonra sözde Aşırılıkla Mücadele Merkezi’ne götürülen Mustafayev hakkında sosyal ağda yaptığı paylaşım yüzünden Rusya İdari Kanunu’nun 20.3. maddesi (propaganda veya kamuya açık olarak Rusya’da yasaklı örgütlerin sembollerini sergilemek) ihlali ile ilgili tutanak tutulduğu bildirildi.

Aynı gün sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi’ne çıkarılan Mustafayev, Facebook’ta 2014 yılında yaptığı paylaşım için 12 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mustafayev, “ceza süresi” bittikten sonra 16 Eylül’de serbest bırakılmıştı.

MUSTAFAYEV DAHA ÖNCE DE HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Öte yandan, Şubat 2017’de de Marlen Mustafayev’in evinde arama yapılmıştı. Aramadan sonra, Marlen Mustafayev gözaltına alındı ve Rusya İdari Kanunu’nun 20.3. maddesinin 1. Fıkrasını (kamuya açık olarak Nazi sembolleri veya aşırı örgütlerin sembollerini sergilemek) ihlal etmekle suçlanarak Akmescit’in sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi’nin kararıyla 11 gün süreyle tutuklandı.

Arama sırasında, Mustafayev’e destek vermek amacıyla onun evin önünde toplanan Kırım Tatarlarından 10’u gözaltına alınmıştı. İşgalciler bahsi geçen Kırım Tatarlarının Rusya İdari Kanunu’nun 20.2. maddesinin 1. fıkrası uyarınca “izinsiz mitinge katılmakla” suçlamıştı. İşgalci mahkeme 10 Kırım Tatarını 5 gün süreyle tutuklamıştı.

İşgalcilerin Ocak 2018’de Kırım Tatar aktivist Marlen Mustafayev ve eşini Kırım’daki sözde Soruşturma Komitesi’ne çağırdığı bildirilmişti.