Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov işgalcilerce alıkonuluyor!

Güncel
Manas
13 Temmuz 2022, 19:30
Manas
13 Temmuz 2022, 19:30

İşgal altındaki Kırım’da, sözde Yargıtay binasının yakınında, maskeli ve kimliği belirsiz kişiler tarafından Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov’un kaçırılmasının ardından alıkonuldu. İşgalcilerin İdari Suçlar Kanunu’nuna göre, “Polis memurunun yasal emrine itaatsizlik” maddesi gereğince, üç günlük idari tutuklama kararı aldığı bildirildi.

Kırım Tatar Milli hareketi aktivistlerinden Lemar Yunusov, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kırım Tatar aktivisti Rolan Osmanov’un kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığını duyurmuştu. Osmanov’un işgalcilerce alıkonulduğu duyuruldu.

Kırım Tatar aktivist Elmas Kırımlı, olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün, saat 16.30 civarında, sözde mahkeme Rolan Osmanov için oturum düzenledi. Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nunda yer alan, “Polis memurunun yasal emrine itaatsizlik” ve “Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştırmayı amaçlayan kamu eylemlerine katılmak” maddeleri (gerekçe gösterilerek) alıkonuldu.” dedi.

Ayrıca yarın, 14 Temmuz’da, Rolan Osmanov ile ilgili ikinci mahkeme oturumunun yapılacağını duyurdu. Öte yandan, Kırım Tatar aktivist Osmanov’un şu anda, Akmescit (Simferopol) Demiryolu Bölge Mahkemesi binasında tutulduğunu aktardı.

KIRIM TATAR AKTİVİST ROLAN OSMANOV KİMDİR?

Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov, Kırımlı bir aktivist ve yayıncıdır. Osmanov, Han Sarayı’n işgalcilerce restorasyon kisvesi altında yıkılmasını protesto eden bir greve katıldı. Ayrıca Osmanov, işgal altındaki Kırım’daki siyasi davalara ilişkin mahkeme duruşmalarının daimi dinleyicisi olarak biliniyor.

Daha önce, işgal altındaki Kırım’da, 3-4 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonulmuştu. Olay yerine gelerek fotoğraf ve video çeken Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov, onlarca kişiyle birlikte alıkonularak karakola götürülmüştü ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Osmanov’un 2019 yılında da evi aranmıştı. İşgalci güçler tarafından Osmanov’un evine uyuşturucu arandığı iddia edildi. Ancak uyuşturucuya dair hiçbir şey bulunamamıştı.