Kırım Tatar aktivist Çapuh, eşiyle işgalcilerin polis idaresine götürüldü!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
26 Eylül 2019, 00:57
Mehmet Berk Yaltırık
26 Eylül 2019, 00:57

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, “Veciye Kaşka Davası”ndaki Asan Çapuh, eşi ile birlikte Akmescit’teki (Simferopol) Kıyivskiy polis idaresine götürüldü.

Söz konusu gelişmeyi Facebook sayfasında Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev duyurdu.

Avukat Ayder Azamatov da Facebook sayfasında, 25 Eylül 2019’da saat 13.30’dan itibaren Asan Çapuh’un eşi ile Akmescit’teki (Simferopol) Kievskiy bölge polis idaresinde alıkonulduğunu bildirdi. Avukat Azamatov, ilk duyurusunda polis idaresi yakınında bulunduğunu ama içeri alınmadığını aktarmıştı.

DAHA SONRA SERBEST BIRAKILDI

Zair Smedlâyev’in Facebook sayfasında paylaştığı son bilgiye göre Asan Çapuh saat 22.30 sıralarında evine bırakıldı. Polis idaresindeyken avukatının onu görmesine izin verilmediğini bildirdi.

Avukat Ayder Azamatov da FSB (Federal Güvenlik Servisi-Rus istihbaratı) temsilcilerinin Çapuh’u yasa dışı şekilde sorgulamak istediklerini duyurdu. Bu nedenle avukata göre, eşiyle birlikte karakolda 11 saatten fazla bir süre boyunca yasa dışı olarak alıkonuldu. Gözaltının sebepleri Azamatov’a açıklanmadı.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivisti gözaltına aldı. Rus işgalcilerin, Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre söz konusu Türkiye vatandaşı şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

ÇAPUH HAKKINDA DENETİMLİ SERBESTLİK KARARI VERİLMİŞTİ

Düzmece “Veciye Kaşka Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında sözde mahkemenin aldığı 17 Nisan 2019’da açıklanmıştı.

Sözde mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci hakkında 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh hakkında ise 3,5 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası kararı almıştı.