Rus işgalindeki Kırım'dan Kırım Tatar halkına seslendiler: Zulme karşı birlik olalım!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mart 2021, 15:25
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mart 2021, 15:25

Kırım’ın İslam Terek (Kirovskoye) bölgesinin önde gelenleri, işgalci Rusya’nın baskılarına karşı bir araya gelerek; zulme karşı birlik olma çağrısı yaptı. Hem dünyaya hem de insanlığa seslenen Kırım Tatarları, “Tarihte, Sovyetler Birliği döneminde halkımız, baskılarla ve sürgünlerle nasıl yok edilmeye çalışıldıysa şimdi de aynısı yapılıyor. Bizi yok etmek istiyorlar. Olanlara karşı aklımızı kullanarak, uyanık ve birlik olarak karşı durmalıyız” ifadeleri kullandı.

Rus işgali altındaki Kırım’ın çeşitli bölgelerinde, 17 Şubat 2021’de toplu baskınlar düzenlendi. Baskınlar sonucu beşi Kırım Tatarı olmak üzere toplamda 6 Müslüman alıkonuldu. İslam Terek bölgesinde yaşayan Kırım Tatar aktivistler 6 Mart 2021’de bir araya gelerek bu haksız toplu baskın ve tutuklamalar hakkında halka açık bir konuşmayaptı. Konuşma, işgal altındaki Kırım’da yaşanan hak ihlallerini gün yüzüne çıkaran Kırım Dayanışması teşkilatı tarafından yayımlandı.

“MAKSATLARI HALKIMIZI YOK ETMEK…”

Yapılan konuşmada, işgalcilerin baskı ve zulümlerle insanları esaret altına aldığı ve nihai amacın Kırım Tatar halkının yok etmek olduğu vurgulandı. Kırım’ın tüm siyasi mahkumlarına destek ve dayanışma içinde olduğu dile getirildi. İşte o görüntüler:

“YAŞANAN HAKSIZLIKLARA RAZI OLMADIĞIMIZI BİLDİRMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

Kırım’daki ak saçlılar hem dünyaya, hem de insanlığa seslenerek dikkat çeken çağrılarda bulundu. İşte o açıklamada öne çıkanlar:
“Son zamanlarda vatanımız Kırım’da yaşanan olaylar bizleri derin düşüncelere daldırıyor. Yine suçsuz çocuklarımızı, gençlerimizi çeşitli suçlamalarla tutuklamaya başladılar. Bu yaşanan haksızlıklardan razı olmadığımızı bildirmek için bugün bir araya geldik. Bu halkın içindeki masum gençleri ‘terörist’ diye alıkoyarken şimdi sıra kadınlarımıza, kız çocuklarımıza geldi. Bu çok çirkin bir şeydir.”

“TARİHİNİ UNUTANIN BAŞINA GÜZELLİK GELMEZ”

“Tarihini unutan insanın başına güzellik gelmez. Tıpkı tarihte olduğu gibi bugün de aynı vakalar başımıza gelmeye devam ediyor. 100-150 senelik sürgünde başta mollaları, imamları, önde gelen insanlarımızı öldürdüler yok ettiler. Kalanlarımızı da sürdüler telef ettiler. Hiç kimse unutmasın, yanılmasın. Gerektiği zaman birlik olunmazsa muvaffak olunmaz. Biz bu yanlış işlere sonuna kadar karşıyız. Maksatları bizi yarın yok etmek.”

TELEVİZYONLARDA “KIRIM’DA HER ŞEY GÜZEL” DİYENLERE NASİHAT

“Televizyonlara çıkıp da ‘Kırım’da her şey güzel diyen’ insanlara nasihat etmek isterdim. Halkımızı bunlara karşı uyanık olmaya çağırıyoruz. Halkımız bugün yok edilmeye çalışılsa da şükürler olsun ki hala ayakta ve yaşamaya devam edecek. Halkımızın Allah’ın verdiği bir nimet olan aklı kullanarak iyi bir seçim yapmasını temenni ediyorum.”

Toplantı konuşmaların ardından baskılara uğrayan Kırım Tatarları için dua edilerek sona erdi.