Kırım Savcılığının topladığı kanıtlar BM Uluslararası Adalet Divanı'na gönderildi

10 Kasım 2019, 13:47

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’nda Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı davada Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığının işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili topladığı bilgiler kullanılıyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığından yapılan açıklamada, Rusya’nın işgal edilen Kırım’da insan haklarını ihlal ettiğini kanıtlayan belgelerin Kırım Savcılığı tarafından Uluslararası Adalet Divanı’na gönderildiği ifade edildi.

İŞGAL ALTINDA OLAN YARIMADADAKİ İHLALLER TAKİBAT ALTINDA

Kırım Savcısı İgor Ponoçovnıy Adalet Divanı’nın Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı dava ile ilgili aldığı kararı yorumlarken, “Bizim ceza davalarımızda işgalci rejimin suç işlediğini kanıtlayan bir dizi kanıt kaydedilmiştir. Rus işgali altındaki yarımadaya ulaşamamamıza rağmen suçları ve suçluları tespit etmek için tüm olası önlemler alınıyor.” diye belirtti.

Savcılığın işgal edilen topraklarda yaşayan Ukrayna vatandaşlarının haklarının korunmasını sağlamak için Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve diğer yürütme organlarıyla iş birliği yapmaya devam edeceği belirtildi.

BM Uluslararası Adalet Divanı
KIRIM SAVCILIĞI
Kırım'ın işgali
Rus işgali
Bunlara da bakın: