Kırım Savcılığı, vatan hainlerinin cezalandırılmasına yönelik çalışmalara devam ediyor

22 Mayıs 2020, 13:39

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Rus işgalcilerle iş birliği yaparak; Kırım’ın işgal edilmesine yardım eden 3 vatan haini hakkında hazırlanan iddianameleri mahkemeye sevk edecek.

Kırım Savcılığı Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre, 4. Dönem Akyar Kent Konseyinin vatana ihanetle suçlanan (Ukrayna Ceza Kanunu’nun 111. maddesinin 1. fıkrası 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası öngörüyor) 3 eski üyesi hakkında daha yapılan ön soruşturma sona erdi.

SÖZDE KIRIM REFERANDUMUNU DESTEKLEDİLER

Yapılan açıklamada, “4. Dönem Akyar Kent Konseyi üyelerinin, 2014 yılında bir dizi yasa dışı kararı kabul ederek; Kırım Parlamentosunun sözde Kırım referandumunu düzenleme kararını desteklediği tespit edildi.” ifadelerine yer verildi.

Savcılık, şahısların bu eylemleri ile; Rusya’nın yarımadayı işgaline yardımcı olduğunu ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve dokunulmazlığına zarar verdiğini belirtti.

AKYAR KENT KONSEYİNİN ÜYELERİ HAKKINDA İDDİANAMELER MAHKEMEDE

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Parlamentosunun 30 milletvekili ve Akyar kent Konseyinin 30 üyesi hakkında iddianameleri mahkemeye sevk etti.

KIRIM SAVCILIĞI
Kırım'ın işgali
Kırımlı hainler
Rus işgali
Vatana ihanet
Bunlara da bakın: