Kırım Savcılığı, Kırım Tatarı Nariman Ametov'a uygulanan işkenceler ile ilgili soruşturma başlattı

Haberler
Anife Bilal
22 Aralık 2021, 11:12
Anife Bilal
22 Aralık 2021, 11:12

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgalci güçlerin Kırım Tatarı Nariman Ametov’un evine düzenlediği baskın ve Kırım Tatarına karşı uygulanan işkence ile ilgili yargı süreci başlattı. Savcılığın açıklamasında, kişilerin yasa dışı alıkonulmasının, işkence ve insanlık dışı muamelenin kullanılmasının Savaş Zamanında Sivil Nüfusun Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 147. maddesince yasaklandığı ve bunun bir savaş suçu olduğu vurgulandı.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Savcılığı, Kırım Tatarı Nariman Ametov’un evine yapılan baskın, Kırım Tatarının yasa dışı alıkonulması ve işkence uygulanması ile ilgili yargı süreci başlatıldığını duyurdu. Savcılıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

17 Aralık 2021, Cuma günü, Kırım Savcılığı görevlileri, işgal altındaki yarımadanın bir sakininin yasa dışı olarak alıkonulması (Ukrayna Ceza Kanununun 146. maddesinin 2. fıkrası) ve konut dokunulmazlığı ihlali (Ukrayna Ceza Kanununun 162. maddesinin 2. fıkrası) çerçevesinde yargı süreçleri başlatmıştı.

“İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE BİR SAVAŞ SUÇUDUR”

Ayrıca dün ortaya çıkan yeni bilgiler bağlamında bir soruşturmanın daha başlatıldığı bildirilen açıklamada, “Söz konusu vatandaşın alıkonulması sırasında ona karşı elektrik işkencesinin kullanılması bağlamında savcılık görevlileri savaş yasaları ve geleneklerini ihlal etme (Ukrayna Ceza Kanununun 438. maddesinin 2. fıkrası) çerçevesinde de yargı süreci başlattı. Kişilerin yasa dışı olarak alıkonulması, işkence ve kötü muamele görmesi, Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 147. Maddesinde açıkça yasaklanmıştır ve bir savaş suçudur.” denildi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK ZULMÜ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci güçler, 17 Aralık 2021 tarihinde sabah erken saatlerde Eski Kırım (Starıy Krım) kentinde yaşayan Kırım Tatarı Nariman Ametov’un evine baskın düzenledi. İşgalci güçler, evde arama yaptı ve Nariman Ametov’u alıkoydu. Kırım Dayanışmasına konuşan Nariman Ametov, alıkonulduktan sonra işgalci görevlilerin, kafasına bir çuval geçirdiğini ve bilinmediği bir yere götürüldüğünü anlattı. Ametov, Bodruma benzeyen bir yere götürüldüğünü ve kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını anlattı.