Kırım Savcılığı, savaş suçlarıyla ilgili Kırım'daki işgalci yönetimin 206 ceza davası hakkında soruşturma yürütüyor

Güncel
Ömer Kaya
30 Aralık 2021, 16:43
Ömer Kaya
30 Aralık 2021, 16:43

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Şehri Savcılığı, Kırım’daki işgalci Rus yönetiminin işlediği savaş suçlarına ilişkin soruşturma yürütüyor. Bu kapsamda, işgalci güçlerin uluslararası insancıl hukuka aykırı 206 savaş suçu raporlandı.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım’da işgalci güçlerin, uluslararası insancıl hukuka göre savaş suçu olarak nitelendirilen fiilleri hakkında soruşturma yürüttüğünü dile getirdi. Bu kapsamda, Kırım Savcılığı, kişilerin yasa dışı alıkonulmasının, işkence ve insanlık dışı muamelenin kullanılması hakkındaki savaş suçu içeren fiillerini rapor etti.

KIRIM SAVCILIĞINDAN İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA SAVAŞ SUÇLARI SORUŞTURMASI

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığının açıklamasında, “Kırım’da vatandaşlarımıza karşı işlenen başlıca suçlar arasında şunlar kaydedildi; yasadışı hapis, işkence, insanlık dışı muamele, Rus ordusunda görev yapmaya zorlama, adil yargılanma hakkının ihlali.” ifadesine yer verildi. Ayrıca, devlete ait ve özel mülkiyete el konulması ve bunların dışında kültürel değerlere ve işgal altındaki Kırım’ın ekolojisinin bozulmasına yönelik fiillerde, soruşturma dosyası içerisinde yer aldı.

Hatırlanacağı üzere, 22 Aralık 2021 tarihinde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarı Nariman Ametov‘a uygulanan işkenceyi, işgal altındaki Kırım’da savaş suçu olarak nitelendirmişti.