Kırım Savcılığı: İşgal edilen yarımadada Kırımlılara siyasi ve dini sebeplerle baskı uygulanıyor

11 Aralık 2019, 12:33

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı, Rusya’nın 2014 yılından itibaren işgal ettiği Kırım’da sistematik olarak insan hakları ihlallerine imza attığını dile getirdi.

İŞGALDEN SONRA KIRIM’I TERK EDENLERİN SAYISI 42 BİN 895’E ULAŞTI

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığından, 10 Aralık 2019 Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımlanan açıklamada, Rus işgalinden sonra yarımadayı terk eden insanların sayısının 42 bin 895 kişi olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirtildi.

Açıklamada, “İşgalci mahkemeler, yasa dışı bir şekilde 2 bin 400 sınır dışı kararı aldı. Yaklaşık 9 bin 500 kişiye göç kuralları ihlaline yönelik yasa dışı bir şekilde idari uyarı yapıldı. Ayrıca, 450 kişi yine yasa dışı olarak yarımadadan Rusya topraklarındaki cezaevlerine sevk edildi.” ifadelerine yer verildi.

Savcılık, işgal edilen Kırım’da aktivist ve gazetecilerin siyasi, dini ve diğer sebeplerden ötürü baskı gördüğünü vurguladı. Ayrıca, barışçıl toplanma ve diğer temel insan haklarının ihlal edildiği belirtilerek, “Göze çarpan örneklerden biri de sözde ‘Hizb-ut Tahrir davası’. Aşırıcılık bahanesiyle hepsi Kırım Tatarı olmak üzere 60’tan fazla sivil bu baskıların kurbanı oldu.” denildi.

Savcılık işgalci Rus yönetiminin, işgale karşı çıkan kişilere yönelik işkence ve benzeri uygulamalarla baskı kurduğunu tespit etti.

Diğer taraftan, söz konusu açıklamada, 2015-2019 yılları arasında Kremlin kontrolündeki yönetimin, yarımadada 10 defa yasa dışı bir şekilde askere alma kampanyası düzenlediği ve ilgili kampanyalar kapsamında yaklaşık 19 bin Kırımlı gencin Rus ordusunda zorunlu askerlik yapmaya gönderildiği hatırlatıldı.


insan hakları ihlalleri
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: