Kırım Saati'nin konukları TURKSİD temsilcileri oldu

16 Mayıs 2020, 17:16

Kırım Saati programının 15 Mayıs 2020 tarihinde saat 23.00’teki canlı yayınında Türkiye Ukrayna Romanya Kırım İşinsanları Derneği (TURKSİD) konuşuldu.

TURKSİD’in kuruluşu ve kuruluş amaçlarının ele alındığı Kırım Saati’nde, Kırım Haber Ajansı (QHA) Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın konukları; TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, TURKSİD Bursa Temsilcisi Haluk Yaşayanlar ve TURKSİD Sakarya Temsilcisi Berk Sernikli oldu.

TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, 2019’un sonlarında kurulan TURKSİD’in kuruluş şeklinin Kırım Tatarlarının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile yapılan istişarelerle ortaya çıktığına ve Türkiye’nin yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerinde Kırım Tatarlarının kurmuş olduğu dernek faaliyetlerinin mevcut olduğuna değindi.

BAŞTUHAN: AMACIMIZ DİASPORANIN GÜÇLÜ OLDUĞU ÜLKELERDE İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK

Derneklerin birtakım faaliyetler yürütmekle birlikte ekonomik güç olmadan bazı hususların aşılamadığını söyleyen Baştuhan, “Bunu göz önüne alarak ekonomik olarak da güçlenmemiz gerektiğine inandım. Bu konuda teşkilatlanmak için gerekli teknik adımları attık. Amacımız Kırım Diasporasının güçlü olduğu ülkelerde işbirliğini artırmak, güçlenmek.” ifadelerini kullandı.

SERNİKLİ: TURKSİD ÇATISI ALTINDA GÜVENDE HİSSEDİYORUZ

TURKSİD Sakarya Temsilcisi Berk Sernikli ise, “TURKSİD yeni bir dernek fakat çok hızlı büyüyor çünkü bu coğrafyada özlenen bir organizasyon. Şirketim adına bu coğrafyada nasıl yatırım yapabilirim diye tereddütlerim varken TURKSİD ilaç gibi oldu. Böyle güvenilir bir çatı bünyesinde kendimizi daha güvende hissediyoruz.” dedi.

“LİTVANYA’DA KIRIM YILINI ÇOK GÜZEL GEÇİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Baştuhan, “Bizim amacımız Doğu Avrupa’daki ülkeler; Bulgaristan, Polonya, Litvanya, Moldova ve Macaristan. Burada hem Türkiye hem Kırım diasporamız çok güçlü. Polonya’da olsun Bulgaristan’da olsun aynı şekilde. 2021 yılında da Litvanya’da ‘Kırım yılı’ ilan edildi. 2021’e kadar temsilciliğimizi açıp Kırım yılını çok güzel bir şekilde kutlamayı amaçlıyoruz.” diyerek TURKSİD’in Doğu Avrupa hedeflerini açıkladı.

“TÜRK CUMHURİYETLERİNE DE KALICI EKONOMİK İŞBİRLİĞİ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Baştuhan, “Bu bölgedeki bütün organizasyonlarımız bitirince Türk Cumhuriyetlerinin olduğu coğrafyalara geçeceğiz. Azerbaycan, Kazakistan gibi Türk kimliğinin var olduğu 7 kadar ülkedeki iş gücümüzü, potansiyelimiz güçlendirmeyi hedefliyoruz. Hedefimiz bu bölgede kalıcı bir ekonomik işbirliği kazandırmak devam ettirmek.” diye Türk Cumhuriyetlerindeki hedeflerini de belirtti.

“EKONOMİK FAALİYETLERİN YANINDA SOSYAL FAALİYETLERİMİZ DE SÜRÜYOR”

TURKSİD Bursa Temsilcisi Haluk Yaşayanlar, TURKSİD’in ekonomik programlarının yanında sosyal faaliyetlere de önem verdiğine dikkat çekti. TURKSİD’in Kırım Ailesini ziyaret ettiğini hatırlatan Yaşayanlar, “Maddi ve manevi desteklerimizi sürdürerek yanında olduğumuzu da belirtiyoruz. Tüm destekleyici faaliyetlerimizi sürdürerek soydaşlarımızla paylaşacağımızı belirtmek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Haluk Yaşayanlar ayrıca, “TURKSİD bir bayrak yarışı ve biz bu bayrağı aldık. Daha ilerilere götürmek istiyoruz. Daha fazla kişiye daha fazla yere ulaşmak istiyoruz. Hedeflerimizin gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Güzel günlerin geleceğini umut ediyoruz.” dedi.

SERNİKLİ: BU COĞRAFYALAR TÜRK COĞRAFYASI, BİZ NEDEN UZAĞIZ?

Berk Sernikli, “Bu konuştuğumuz coğrafya bizim coğrafyamız, burada milyonlarca Türk yaşıyor, burası Türk coğrafyası. Biz Türk işinsanları olarak bu coğrafyanın abisiyiz. Bu coğrafyaya biz neden uzağız? Bu coğrafya ile iş yapmalıyız. Benim için Anadolu’da ticaret yapmak neyse Varşova’ya, Bükseş’e, Odessa’ya da mal satmak aynı. İş insanlarını bu coğrafyada iş yapmaya davet ediyorum.” diyerek Türk nüfusunun yoğunluklu olduğu coğrafyalarda etkin olabilmek için iş insanlarına çağrı yaptı.

“BİZ HER YERDE İŞ YAPACAĞIZ AMA KIRIM BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ…”

Berk Sernikli, TURKSİD’in uluslararası bir dernek olmasının yanısıra bazı sınırları olduğunun altını şu ifadelerle çizdi: “Biz her yerde iş yapacağız ama Kırım bizim kırmızı çizgimizdir. Bizim anavatanımız işgal altındadır. Kırım kesinlikle Ukrayna toprağıdır. TURKSID olarak bizim görüşümüz budur.”

“HALKIMI KATLEDEN RUSYA İLE İŞ YAPMAM SÖZ KONUSU DEĞİL”

TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, Kırım Tatar sürgününün 76. yılına da değinerek sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nde hayatını kaybeden Kırım Tatar halkımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Bu soykırıma sebep olmuş bir ülke olan Rusya ile böyle bir ülke ile ticareti düşünmem çok zor. Rusya benim halkımı katleden bir devlet. Ben bu konuda tutucuyum. Her ülkeyle ticaret yaparım ama trilyonlar da olsa Rus pazarında iş yapmam söz konusu değil.

Kırım yakın bir zamanda özgürlüğüne kavuşacaktır ve Kırım bizim vatanımız olarak bize verildiği zaman TURKSİD olarak tam destekle Kırım’da olacağız. Kırım’ın yeniden yapılanması yeniden ayağa kalkması için elimizden ne geliyorsa canla başla çalışacağız.”

Kırım Saati – TURKSİD

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Пʼятниця, 15 травня 2020 р.
KIRIM SAATİ
Kırım Saati programı
QHA
TURKSİD
Bunlara da bakın: