Kırım Saati'nde Kıyiv'deki altyapı projeleri ve Ukrayna Parlamentosu oturumu konu edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2020, 14:39
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2020, 14:39

20 Mayıs 2020 tarihinde Kırım Saati programında Aydın Taş’ın konukları Mezunlar Derneği Başkanı Snaver Seitkhalil ve Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’un Danışmanı Mustafa Ametov oldu.

Kırım Saati‘nde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki cami projesi ile Herson’daki 500 konut projesinin son durumu ele alındı. Ayrıca Ukrayna Verhovna Rada’sının (Ukrayna Meclisinin) gelecek hafta alması beklenen kararı; Kırım Tatar Sürgünü ve Kırım’ın işgaline ilişkin diğer ülkelere yapılacak çağrısı konuşuldu.

Türkiye’de okumuş olan yabancı uyruklu öğrencilerin kurmuş olduğu Mezunlar Derneği Başkanı olan Snaver Seitkhalil, dernekle ilgili çalışmalardan bahsederek sözlerine başladı ve derneğin uluslararası bir platform olduğunu belirtti.

Seitkhalil projelere dair şu bilgileri aktardı:

“Cami projesini daha çok külliye projesi olarak adlandırıyoruz. Bu ve buna benzer ‘altyapı’ dediğimiz projeleri Kırım Milli Varlık Fonu bünyesinde yürütüyoruz. Bu konuda Sn. Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere ve TİKA ile çalışmalarımız çok sıkı devam ediyor. Bu konu yeni bir konu değil. 2014 yılından bu yana 6 yıl içinde değişik seviyelerde görüştüğümüz, konuştuğumuz bir konu. 2017’den sonra proje daha somut bir hal aldı. Milletimize ve Ukrayna’nın Müslüman halkına bağış olarak olarak arsa verildi. Bundan sonra da işlemler daha da somutlaştı. Yapının nasıl olacağı Türkiye ve Ukrayna cumhurbaşkanları ile çok kez görüşüldü.

KIRIM MİLLİ VARLIK FONU

Kırım Milli Varlık Fonu bizim milli liderlik bünyesinde kurulan bir fon. Bizim halkımıza ait, milli seviyedeki önemli tüm altyapıları bir fon üzerinde toplamak ve daha etik bir yönetim için kurulan bir fon. Bu projeler konusunda çok hassas davrandık, ilk olarak bu projeleri yürütmek için tecrübeli ve profesyonel kişileri bir araya topladık. Çünkü hem cami, hem 1000 konut, hem kültür merkezi projeleri halkımız için çok büyük ve önemli projeler.”

CAMİNİN İNŞAATI YAKINDA, UYGULAMA PROJESİNDEN SONRA BAŞLAYACAK

Seitkhalil, caminin inşaat aşaması ve mimari projesiyle ilgili soruyu, “Şu anki aşamayı TİKA’yla beraber yürütüyoruz. Tüm ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Alan projesi yapılma aşamasında. Alan projesi yapıldıktan sonra Kıyiv belediyesinden izinleri alınacak. Sonra da uygulama projesi yapılacak. Uygulama projesi bittikten sonra inşaatı başlayacaktır.” diyerek yanıtladı.

Seitkhalil, uzun zamandır süren bu faaliyetlerin bürokratik süreçlerinin; Zelenskiy’in, Ramazan ve Kurban Bayramını Ukrayna’da resmi tatil ilan etmesi üzerine hızlanacağı tahminlerine katıldığını belirtti. Seitkhalil, alan projesi biter bitmez izin kısmının da hızlıca halledileceğini, sıkıntı beklemediklerini kaydetti.

“SADECE KIRIM TATARLARINI İLGİLENDİREN BİR PROJE DEĞİL”

Mustafa Ametov ise Ramazan ve Kurban Bayramının resmi tatil olarak ilan edilmesi hakkında merak edilenleri şöyle aktardı:
“Henüz cumhurbaşkanı bu kararı imzalamış değil. Ancak bayramdan önce imzalamasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığı, devlet seviyesinde daha önce böyle bir uygulama yoktu. Kırım’da olan uygulamalara göre Müslümanlara tatil izni verilebiliyordu ancak resmi olarak bir karar mevcut değildi. Milletvekillerimizin çabalarıyla bu sene, karar tasarısı teklif edildi ve Cumhurbaşkanlığı tarafından konuya pozitif bakıldı. Bu sadece Kırım Tatarlarını ilgilendiren bir konu değil aynı zamanda Ukrayna’da yaşayan bütün Müslümanları ilgilendiren bir konu. Dolayısıyla resmi tatil olarak ilan edilmesi bizim için büyük bir başarı. Yorum yapma yetkimiz yok ancak genel itibariyle bir Müslüman ve Kırım Tatarı olarak bunu büyük bir başarı olarak görüyorum. 3 milletvekilimiz; Mustafa Aga (Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu) başta olmak üzere Ahtem Bey Çiygöz, Rüstem Bey Ümerov büyük bir teşebbüste bulunarak hayata geçirdikleri için sağ olsunlar.”


KÜLTÜREL VE GELENEKSEL EĞİTİM ALTYAPISI İNŞA EDİLİYOR

“Altyapı” ifadesini sadece yol, inşaat anlamında anlamadıklarına değinen Seitkhalil, kültürel, geleneksel eğitimi de “altyapı” olarak kabul ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Camimiz gerçekten çok büyük çapta. Avrupa coğrafyasında bile yok. 5000 bin kişilik bir cami olacak. 2 minareli olarak görüyoruz, mimari olarak hem Kırım Tatar kültürünü yansıtacak, hem de buradaki Ukrayna mimarisinden çok farklı olmayacak, modern bir mimari tercih edilecek.

“ÇAĞDAŞ, DEĞERLERİMİZİ VE PRENSİPLERİMİZİ YANSITAN BİR OKUL OLACAK”

Ortada hem modern hem geleneksel kültürümüze ait konsept var. Caminin yanı sıra 200 kişilik yatılı okulumuz olacak. Okul dini okul konseptinde olmayacak. En çağdaş, geleceğe yönelik tüm değerlerimizi ve prensipleri yansıtan bir okul olacak. Sonuç olarak dini bir okul olmayacak.

Buradaki en eski ve köklü eğitim binası olan Zincirli Medrese, tarihi 15. asıra dayanmakta. Bize ait değerleri yansıtmak için bu ismi kullandık. Çünkü halkımızın eğitim değerlerinin büyük bir tarihi var. Ukrayna’nın her büyük şehrinde herkese açık bir okul olacak.”

500 KONUT PROJESİ 1000 KONUT PROJESİNİN 1. KISMI

500 Konut Projesi’nin aslında 1000 Konut projesinin birinci kısmı olduğuna dikkat çeken Seitkhalil, “Sayın Büyükelçi Güldere ile Herson’a bir ziyarette bulunduk. O ziyarette kararlar alındı. Hem Sayın Büyükelçi’ye hem TOKİ ekibine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Onların desteği çok önemli.” dedi.

“MİMARİ PROJEYİ, TÜRKİYE’NİN PROFESYONEL EKİBİ HAZIRLIYOR”

Seitkhalil, mimari olarak projenin hazırlığını ve tüm teknik çizimlerini Türkiye adına TOKİ heyetinin profesyonel olarak tamamladığını aktardı. 2-3 ay sonra inşaatın başlayacağı beklentilerine dair Ukrayna mevzuatı kolay değil.

UKRAYNA PARLAMENTOSU’NDA ÇIKMASI BEKLENEN “RUSYA” KARARI

Gelecek hafta Ukrayna Meclisinde bir müracaat neticesi alınması beklenen karar ile; 1944 Kırım Tatar Sürgünü, Kırım’ın işgal edilmesi, Kırım Tatarlarına uygulanan baskı ve zulümler ile ilgili diğer ülkelere açık çağrıda bulunulacak. Bu müracaatı ayrıntılandıran Mustafa Ametov, “Ukrayna parlamentosu uluslararası kuruluşlar başta olmak üzere dünya ülke ve liderlerine müracaatta bulunarak Kırım Tatar halkına yapılan sürgün faciasını kabul etmeleri için çağrıda bulunacak. Bu çağrı hakkında görüş ve karar birliği henüz mevcut değil. Bu karar alınınca milletvekillerinin önüne konulacak. Bunun desteklenmesini, onaylanmasını bekliyoruz. Karara ilişkin gelişmeler koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlama ve tedbirler neticesi bir iki hafta daha gecikecek gibi görünüyor.” dedi.

AMETOV: SOYKIRIMIN DIŞINDA VURGU YAPTIĞIMIZ KONULAR DA VAR

Mustafa Ametov, sözlerine şöyle devam etti:

“Soykırımın dışında vurgu yaptığımız konular; Kırım’ı işgal eden Rusya’ya yaptırımların sıklaştırılması, devam etmesi, bizim siyasi mahkumlarla ilgili yapılması gerekenler, Kırım’dan çıkmak zorunda bırakılan vatandaşlar ile güncel konuların gündeme alınması. Özellikle bazı kanun tasarıları var; Kırım Tatarlarının statüsü, anayasa değişikliğiyle de alakalı vurgular yapılıyor. Asıl olarak Kırım Tatar halkına yapılan zulmün soykırım olarak tanınması, uluslararası meydanda bu suçu işleyenlerin yargılanması istenecek.”

“BU PROJELER HALKIMIZ İÇİN ÜMİT VE VİZYON PROJELERİ”

Seitkhalil sözlerini “Bu projeler aynı zamanda halkımız için ümit ve vizyon projeleri olacak. Çünkü hem külliye olarak gördüğümüz okulumuz olacak hem kültür merkezi ve müzelerimiz ile kendi kültürümüzü buradaki halka gösterme imkanımız olacak. Türkiye’nin devlet olarak halkımıza desteğini çok değerli görüyoruz.” ifadeleriyle tamamladı.