Kırım Saati'nde Kırım Tatar sporcu Alkan ile Türk Atlı Okçuluğu konusu işlendi

14 Mayıs 2020, 19:16

Kırım Saati‘nde Dünya Şampiyonu Kırım Tatar sporcu Alperen Alkan ile Türk Atlı Okçuluğu konuşuldu.

Kırım Saati programının 13 Mayıs 2020 tarihindeki canlı yayın konuğu Kırım Tatarı Atlı Okçuluk Dünya Şampiyonu Alperen Alkan oldu.

“HEDEFİM DAİMA MİLLETİMİ TEMSİL ETMEK VE BAYRAĞIMI DALGALANDIRMAK OLDU”

Dünya şampiyonluğunu ve hedeflerini anlatan Alkan, yapılan işin en iyisi olmanın çok güzel bir duygu olmasının yanı sıra şampiyonluğun ve hedeflediklerinin sporun çok ötesinde olduğunu belirtti. Alkan, bu spordaki hedefinin daima milletini temsil etmek ve bayrağını dalgalandırmak olduğuna dikkat çekti.

“YAPTIĞIMIZ İŞ, TOPYEKÜN BİR KÜLTÜRÜ YAŞATMAK”

Atlı okçuluğun kendisi için bir kültür olduğunu ifade eden Alkan, “Atlı okçuluk benim açımdan sadece bir spor değil, bu bir kültür. Benim için yapılan işe değer vermek çok önemli. Yapılan her işi dünyanın en önemli işi olarak yapmaya ve esas önemli olanın ise o işe değer katmak olduğuna inanıyorum. Ben de bu değer katma kısmına kafana yordum. Türk Atlı Okçuluğu’na dair tüm malzemeleri ve eğitimi dünyaya yaymak amacıyla bir şirket kurduk. Yaptığımız iş ve ürettiklerimiz topyekün bir kültürü yaşatmak anlamı taşıyor.” dedi.

“AT TÜRK’ÜN KARDEŞİDİR, ATLARIMIZ BİZİM TAKIM ARKADAŞIMIZ”

Atlı Okçuluk sporunun bireysel ve takım sporu olduğuna dair farklı görüşlerin bulunduğuna değinen Alkan, “Pek çok kişiye göre Atlı Okçuluk bireysel bir spor. Bir takım sporu değil. Ancak bu görüş Atlı Okçuların tamamının kabul ettiği bir şey değil. Çünkü at Türk’ün kardeşidir. Atlarımız bizim takım arkadaşımız.” ifadelerini paylaştı.

“ZİRVEDE TEKRAR TEKRAR KALIP EN ÖNDE OLDUĞUMUZU DÜNYAYA GÖSTERMEK İSTİYORUM”

Alkan, “Bir sporcu olarak başarı zirveye çıkmak değil zirvede kalmaktır. Asıl başarı budur. Bundan dolayı zirveye bir kere çıktım. Tekrar tekrar orada kalıp yerimizi sabitleyip bizlerin bu işlerde en ön sıralarda olduğumuzu dünyaya göstermek istiyorum.” diyerek başarı ve şampiyonluğa dair düşüncelerini aktardı.

Alkan sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

“Bu kültürü yaymak anlamında eğitimler veriyorum. Hem yurt içinde hem yurt dışında şu ana kadar 700 kişiye Türk okçuluğunu öğrettim. Bunu akademik hale getirmek istiyorum. Kültürü yayma hedefimizi çocuklar üzerinde sağlam temeller atarak gerçekleştirmek istiyorum.

Şu an Kırım Tatarları arasında bu sporun durumu nedir? Benim gibi kökenleri Kırım Tatarlarına dayanan çok sayıda genç bu sporu yapmaya başladı. Kırım Tatarı gençlere öğretmek amacıyla 2 yıldır Kırım Derneği yönetimimiz ile de görüşüyoruz. Kırım Derneğimizden de bu konudaki desteklerini bekliyoruz. Bizler elbette isteriz ki; özgür Kırımımızda bunu yeniden canlandıralım, Kırım’da yeniden at sırtında ok atma hayalimiz gerçek olsun.”

Alperen Alkan
Dünya Atlı Okçuluk
Kırım Saati programı
Türk Atlı Okçuluğu
Bunlara da bakın: