Kırım Saati: Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa ile Doğu Türkistan gündemi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Haziran 2020, 21:18
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Haziran 2020, 21:18

Kırım Saati programının 7 Haziran 2020 akşamı saat 22.00’deki yayınında, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe yayın yönetmeni Aydın Taş’ın canlı yayın konuğu Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa oldu.

Kırım Saati’nde Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa ile Doğu Türkistan’daki son gelişmeler ve ABD’nin Çin’e uygulayacağı Doğu Türkistan yaptırımları konuşuldu.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) henüz imzalamadığı Çin’e yaptırım maddeleri içeren yasa ile ilgili son gelişmeleri şöyle aktardı:

“Bilindiği üzere Amerikan Kongresinde kabul edilen bir yasa var. Birkaç yıldır çalışılan yasa taslak halinde. Son olarak temsilciler meclisinde, 27 Mayıs 2020′ de 413 Kongre üyesinin oyu ile kabul edilen bir yasa. Yasanın yürürlüğe girmesi için ABD başkanı Trump’ın imzalaması gerekiyor. Geçen cuma bekleniyordu ancak ABD’nin iç karışıklığı ertelenme nedenleri arasında olabilir. Yasalar gereği bu tasarı Trump imzalamasa da yürürlüğe girecek.

“YASADA DEVLET GÜVENLİĞİ VE DİPLOMATİK KONULAR VAR”

Yasanın çok kapsamlı maddelerden oluştuğunu belirten İsa, “Bu yasa içerisinde devlet güvenliğini ve diplomatik konuları içeren maddeler var. Aynı zamanda Çin’in resmi makamlarını ilgilendiren maddeler de var. ABD başkanının Çin başkanıyla Doğu Türkistan meselesini, ceza kamplarını birebir konuşarak ortaya koymayı devamlı olarak soykırım ve uygulamaları gündeme getirmeyi hedefleyen maddeleri yer alacak. Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki soykırım uygulamalardan sorumlu üst düzey Çinlilerin ABD’deki mal varlıklarına el konulması dahi bulunuyor.” dedi.

DİĞER ÜLKELERDE DE BU YASA GÖRÜŞÜLECEK

ABD’de yaşayan Uygurların güvenliğinin dikkate alınması sürekli olarak ABD Kongresininin bilgilendirilmesine de yer verilen yasada, ABD ile stratejik ilişki ve ortağı ülkelerde resmi olarak bu Doğu Türkistan meselesinin resmi görüşmelerde gündeme getirilmesi ve yaptırım alınmasının görüşülmesi de yer alacak.

ÇİN İSTİLASINDAN SONRA UYGURLARI SAVUNAN İLK YASA

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı İsa, yasanın önemini şu ifadelerle özetledi:

“Bu yasa, Çin’in Doğu Türkistan’ı istilasından sonra işlediği soykırımdan bu yana başka bi ülke tarafından Uygurların haklarını ve hürriyetini korumak amacıyla kabul edilen ilk yasa. Çin’in soykırımcı politikasının durdurulması için başka bir ülkenin soykırıma seyirci kalmayarak harekete geçtiği resmi bir yasa. Bu yasayla tüm Doğu Türkistan meselesini savunmak yeterli değildir ancak ilk ve kapsamlı olması bizim için çok önemli ve bize ümit verici.”

BU YASA, SADECE BİR TASARI OLARAK KALIR MI?

Dolkun İsa, yasa tasarının sadece Çin’i zorlamak için bir tasarı olarak kalma ihtimalini şu şekilde değerlendirdi:

“Bu tasarı değil, bu yasal olarak ABD Kongresinde kabul edildi. Yürürlüğe girecek. ABD ve Çin ilişkilerinde de uygulamaya geçecek.”

İSLAM ÜLKELERİ DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNDE NEDEN SESSİZ?

İslam ülkelerinin, Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği soykırım ve insanlık suçlarına sessiz kalmasının, Doğu Türkistan’ı çok üzen ve çok zor durumda bırakan bir olay olduğunu kaydeden İsa şöyle ekledi:

“Zaman zaman BM’ye, dünyanın çeşitli yerlerine gidiyoruz, basın karşısına çıkıyoruz ve orada da cevaplamakta en çok zorlanıyoruz. Çünkü Çin, Doğu Türkistan’daki soykırımı Türk ve Müslüman olduğumuz için Çin açısından suç olarak kabul ediliyor. Çin için Müslümanlığı bırakıp Çinlileşse idik sorun kalmayacaktı ancak Çin bu durumda İslam’a savaş açmış durumda. ‘Dünyanın Doğu Türkistan’dan haberi yok’ denilirse herkes kendisini kandırmış olur. Hem İslam ülkelerinin hem dünyanın çok güçlü bir medyası var. Bu konuda sessizlikte etkili olan sebep, çıkar ilişkileridir.”

“DÜNYA, ÇİN KONUSUNDA DOĞU TÜRKİSTANLILARIN SESİNE KULAK VERMEDİ!”

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, dünyanın Çin’den çıkan virüs dolayısıyla Çin’e bakış açısında bir değişiklik olma olasılığını şöyle değerlendirdi:

“Biz tüm dünyayı yıllar önce uyarmaya çalıştık. Çin’in diktatör rejimiyle her şeyi gizleyebilen, dünyanın başına iş açacak bir ülke olduğunu duyurmaya çalıştık. Dünya, zamanında bizim sesimize kulak verseydi Çin hükumetine baskılar yapsaydı, Çin demokratik bir gelişim gösteren bir devlet haline gelirdi, belki de bu felaketler yaşanmazdı. Dünyanın bundan ders alması Çin’in ne kadar tehlikeli olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Çin ise hala dünyaya sorunlu maske dağıtarak iyi ve kötü polisi oynamaya çalışıyor.

“ÇİN VİRÜSÜ SAKLADI, GERÇEKLERE SAVAŞ AÇTI!”

Koronavirüs herkesin bildiği üzere Vuhan’dan yani Çin’den çıktı. Çin bu virüsü saklayarak dünyaya yayılmasını sağladı. Çin, virüsle savaşma yerine gerçeklerle savaştı. Dünyayı ekonomik zarara uğrattı. Milyonlarca insanın hayatıyla oynadı. Virüs Çin’de ekimde görüldü aralıkta açıklandı. Çin virüsle mücadele etmek isteyen kendi sağlık vatandaşlarını bile cezalandırdı.”

KIRIM TATAR MİLLİ DAVASI İLE BENZİYOR

İsa, Doğu Türkistan milli davasının Kırım Tatar milli davası ile benzerliğine vurgu yaparak, Doğu Türkistan mücadelesinin merkezinin neden Münih olduğu hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdi.

MÜNİH, NASIL DÜNYA UYGUR KURULTAYI’NIN MERKEZİ OLDU?

Dünya Uygur Kurultayının kuruluşuna ve mücadelelerine değinen Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, Kurultayın merkezinin neden Münih olduğunu şöyle açıkladı:

“2. Dünya Savaşı’ndan sonra Münih’te kurulmuş Hür Asya Radyosu vardı. Komünizm karşıtı yayınlar yapıyordu ve Uygurca bölümü vardı. Bizim mücadele önderlerimiz bu radyoda çalışmak için Münih’e yerleşti. Mücadele önderlerinin çevresinde toplananlar ile Münih, zamanla Doğu Türkistan mücadelesinin merkezi oldu.”

DOLKUN İSA TÜRKİYE’YE NEDEN GİREMİYOR?

İsa, dünya ülkelerinin çok yanlış bir karar vererek 2008’de Pekin Olimpiyatı için Çin’e fırsat verdiklerinden ötürü ülkeleri boykot ettiklerini belirtti. Çin hükumetinin bu durumdan rahatsız olduğunu belirten Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, Çin’in 11 kişilik kara liste hazırlaması sebebiyle birçok ülkeye giriş sorunu yaşadıklarını belirtti

DÜNYA UYGUR KURULTAYI NELER YAPACAK?

İsa, ayrıca Dünya Uygur Kurultayı’nın ne çalışmalar yaptığına ve ne çalışmalar yapacağına ilişkin konuştu. İsa, çalışmalara yönelik Avrupa bağlantısına değinerek BM’deki, uluslararası hukuksal çalışmalar hakkında bilgi verdi.