Fransa'yı Kırım Platformu Zirvesinde Dışişleri Bakanı temsil edecek

Haberler
E. K.
13 Temmuz 2021, 17:55
E. K.
13 Temmuz 2021, 17:55

Kırım Platformu açılış zirvesinde Fransa’yı Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın temsil edeceği bildirildi. Zirve, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 23 Ağustos’ta yapılacak.

Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesinde Fransa’yı Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın temsil edeceği bildirildi.

Fransa’nın Kıyiv Büyükelçisi Etienne de Poncins Ukrayna’nın TSN.ua sitesine verdiği demeçte, “Dışişleri Bakanımız Sayın Jean-Yves Le Drian, hem Kırım Platformu zirvesinde hem de Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü kutlamalarında Fransa’yı temsil edecek.” ifadelerini kullandı.

Kırım Platformu girişiminin, Kırım’ın Rusya tarafından işgali konusunu uluslararası gündeme geri taşımak için iyi bir fikir olduğunu söyleyen Büyükelçi Etienne de Poncins, “Kırım’ın yasa dışı ilhakını uluslararası gündeme geri taşımak için iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Kırım, Normandiya formatının ve Minsk sürecinin bir parçası değil. Bu nedenle, evet temsil edileceğiz.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.