Kırım Platformu Zirvesi’nde, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar değerlendirilecek

Haberler
Anife Bilal
30 Nisan 2021, 14:32
Anife Bilal
30 Nisan 2021, 14:32

Ukrayna, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ni düzenleyecek. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Platformu Zirvesinde, uluslararası toplumun Rusya Federasyonu’na karşı uyguladığı yaptırımların etkinliğinin değerlendirileceğini vurguladı.

Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak amacıyla başlattığı Kırım Platformu Açılış Zirvesinde, ele alınacak konulardan birisi Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusu olacak. İnterfax-Ukrayna Haber Ajansına konuşan Emine Ceppar, zirvede Ukrayna’nın uluslararası ortakları ile birlikte Rusya Federasyonu’na karşı uygulanan yaptırımların değerlendirileceğini vurguladı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Ceppar, “Ağustos ayında düzenlenecek Kırım Platformu Zirvesinin hazırlığı sırasında yaptırım meselesine de odaklanıyoruz… Ortaklarımızla birlikte, Kırım yaptırımlarının etkinliğinin değerlendirilmesini yapacağız. Kırım ile ilgili yürütülen yaptırım politikasının temel ilkelerini kararlaştıracak ve Kremlin’in kullandığı açıklıkları kapatma konusunda çalışma yürüteceğiz.” diye konuştu.

RUSYA YAPTIRIMLARDAN DOLAYI 160 MİLYAR DOLAR ZARAR ETTİ

Mevcut baskı araçlarından en etkilisinin yaptırımlar olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Ceppar, “Uzmanların farklı değerlendirilmelerine göre Rusya’nın yaptırımlardan dolayı bugüne kadar aldığı zarar 160 milyar dolara ulaşıyor. Ayrıca tüm çabalarına rağmen Kremlin ayrıca işgal altındaki Kırım’ın ekonomisini tamamen kendi ulusal ekonomisine entegre edemedi. Buna ek olarak ulaşım, finans, ticari ablukalar da uygulanıyor.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.