Kırım Platformu Açılış Zirvesinde 4 tematik panel daha düzenlenecek

Haberler
Anife Bilal
02 Ağustos 2021, 18:05
Anife Bilal
02 Ağustos 2021, 18:05

Ukrayna’nın organize ettiği Kırım Platformu Açılış Zirvesi, 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, zirvede ana oturum dışında işgal altında bulunan Kırım’daki sorunların daha detaylı ele alınması için 4 farklı konulu panelin düzenlenmesinin planlandığını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformu Açılış Zirvesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kuleba, bugün Kıyiv’de düzenlenen “Ukrayna 30. Ukrayna’nın İmajı” isimli forumda yaptığı konuşmada, “Heyet başkanlarının katılımıyla yapılacak ana oturum dışında, zirvede 4 tematik panel daha düzenlenecek.” diye bildirdi. Bakan Kuleba, panellerde, Kırım’ın yasa dışı ilhak girişimini tanımama, Karadeniz-Azak Denizi bölgelerinin askerileştirilmesi, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma yoluyla Kırım’ı yeniden entegrasyon yolları ve Kırım Tatar halkının haklarının geri kazanılması konularının ele alınacağını aktardı.

Bununla birlikte Kuleba, temsilcileri Kıyiv’e gelmeyecek devletlerin zirvede kabul edilecek ortak bildirgeye katılabileceklerini belirtti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.