Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılımlarını teyit eden ülke sayısı artıyor

Haberler
E. K.
11 Ağustos 2021, 12:31
E. K.
11 Ağustos 2021, 12:31

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için başlatılan Kırım Platformu girişiminin açılış zirvesine katılacak ülke sayısının artmaya devam ettiğini bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 3 Avrupa ülkesinin daha Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılımını teyit ettiğini bildirdi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden dün açıklama yapan Kuleba, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması için uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından başlatılan Kırım Platformu girişiminin 23 Ağustos’ta yapılacak açılış zirvesine katılacak ülke sayısının 37’e çıktığını aktardı.

Kuleba, “Bugün, üç Avrupa ülkesi 23 Ağustos’ta Kırım Platformu’nun kurucu zirvesine katılımlarını teyit etti. Toplam katılımcı (ülke) sayısı 37’ye yükseldi. Kırım Platformu’na uluslararası destek ivme kazanıyor, bu nedenle yeni teyitler bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.