Kırım Platformu Açılış Zirvesi'nde Kanada’yı temsil edecek isim belli oldu

Haberler
E. K.
16 Ağustos 2021, 15:03
E. K.
16 Ağustos 2021, 15:03

Kanada, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla Ukrayna tarafından başlatılan Kırım Platformu’nun 23 Ağustos’ta yapılacak açılış zirvesine katılımını teyit etti. Ülkeyi Senato Başkanının temsil edeceği bildirildi.

Kanada, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından başlatılan Kırım Platformu’nun 23 Ağustos’ta yapılacak açılış zirvesine katılımını teyit etti. Kanada’yı Senato Başkanı George J. Furey’in temsil edeceği belirtildi. Ukrinform haber ajansında açıklamada bulunan Ukrayna’nın Kanada Büyükelçisi Andriy Şevçenko, “Kanada Senatosu Başkanı George Furey’in Kırım Platformu Zirvesi’ne ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Kıyiv’e geleceğine dair resmi teyit aldık.” ifadesini kullandı.

SEÇİM NEDENİYLE BELİRSİZDİ

Kanada’da eylül ayında erken parlamento seçimlerinin yapılması olasılığı nedeniyle Kanadalı politikacıların Kırım Platformu Zirvesine üst düzey katılım sağlayıp sağlayamayacağı belli değildi. Kanada’da politikacıların seçim kampanyası sırasında uluslararası etkinliklere katılımı yasak. Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bu ay Kıyiv’de yapılacak Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne 42 ülkenin katılım sağlayacağını teyit ettiğini bildirmişti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.  Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.