Kırım Platformu Açılış Zirvesi bugün düzenlenecek

Haberler
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 11:04
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 11:04

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesi, bugün başlıyor. Zirveye 40’ın üzerinde üst düzey yabancı heyet katılacak.

Kırım Platformu Açılış Zirvesi, bugün, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de düzenliyor. Zirveye cumhurbaşkanları, başbakanlar, parlamento başkanları, bakanlar ve uluslararası örgütlerin liderleri başkanlığındaki 40’tan fazla yabancı heyet katılım gösterecek.

Parkovıy Kongre ve Sergi Merkezinde düzenlenecek zirve iki bölümden oluşacak. Birinci bölümde yabancı heyetlerin başkanları konuşma yapacak, ikinci bölümde ise 4 adet tartışma paneli düzenlenecek. İlk bölümün resmi açılışını, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımını konu alan “1944” şarkısı ile Kırım Tatar şarkıcı Camala yapacak.

ABD’DEN TEMSİLCİ DEĞİŞİKLİĞİ

Zirve hazırlıklarının son günlerinde, ABD’yi zirvede daha önce açıklanan Ulaştırma Bakanı Peter Buttigej’in yerine Enerji Bakanı Jennifer Granholm tarafından temsil edileceği belli oldu.

Türkiye'nin Kırım politikası ve “Kırım Platformu”

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.