Kırım Platformu: 28 ülke ve uluslararası kuruluş katılımlarını teyit etti

Haberler
E. K.
28 Temmuz 2021, 13:20
E. K.
28 Temmuz 2021, 13:20

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kulaba, 28 ülke ve uluslararası kuruluşun Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılımlarını teyit ettiğini belirtti. Ayrıca Kuleba, Ukrayna’nın, Rusya’nın sistematik eylemlerine rağmen, Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası bir koalisyonun çekirdeğini oluşturmayı başardıklarını ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Dmıtro Kuleba, 28 ülke ve uluslararası kuruluşun, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak olan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılımlarını teyit ettiğini bildirdi. Eurointegration.com.ua sitesinin haberine göre, Kuleba bugün yaptığı açıklamada, “Halihazırda 28 devlet ve uluslararası kuruluş, Kırım Platformu Zirvesi’ne katılımlarını onayladı. Bu, Ukrayna tarihinde benzeri görülmemiş bir uluslararası olay olacak. Daha önce hiç bu kadar çok devlet, cumhurbaşkanları, başbakanlar, parlamento başkanları ve hükumet üyeleri düzeyinde böyle bir etkinlik düzenlemek için Ukrayna’da bir araya gelmemişti.” şeklinde konuştu.

DEVLET VE KURULUŞLARA İLİŞKİN DETAY PAYLAŞILMADI

Söz konusu devlet ve kuruluşlara ilişkin detay paylaşmayan Kuleba, Zirveye, Ukrayna’nın Avrupa ve Kuzey Amerika’daki tüm önde gelen ortak ülkelerinin katılımının beklendiğini kaydetti. Bakan, Rusya’nın Kırım Platformu’na karşı sistematik faaliyetlerine rağmen, Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası bir koalisyonun çekirdeğini oluşturmayı başardığını ifade etti. Kırım Platformu, Kırım’ın işgali sorununu gündeme getirmek, Kırım’da insan haklarını korumak ve yarımadanın işgalden kurtarılması için uluslararası bir koordinasyon mekanizması olarak başlatıldı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.