Kırım Özerk Cumhuriyeti Müftülüğünden Fransa yönetimine kınama

30 Ekim 2020, 13:51

Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi, Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürleri destekleyen Fransa yönetiminin eylemlerini şiddetle kınadı.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve Kırım’daki Müslümanların dini idaresinin işgalcilerin kontrolü altına geçmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında yeniden kurulan Kırım Müslümanları Dini İdaresi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’i hedef alan karikatürleri savunması ve İslam karşıtı açıklamalarının endişe verici olduğunu belirterek Fransa yönetiminin bu eylemlerine karşı kınama mesajı yayımladı.

MÜFTÜ AYDER RÜSTEMOV’DAN MESAJ

Kırım Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Ayder Rüstemov’un sosyal medya hesabında yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İslam değerleri ve kutsal sembollerine hakaret edilmesi kesinlikle kabul edilemez. Radikal İslamofobinin bir tezahürü olan bu suçlar, evrensel değerlere ve ahlaki ilkelere zarar veriyor.

Hz.Muhammed (SAV) tüm müminler için bir örnektir. Dünyada iki milyar insan onun takipçisi, bu yüzden Peygamberimizi (SAV) hedef alan alaycı karikatürler sadece Fransa’da değil, tüm dünyada Müslümanların dini duyguların hakaret etmekte ve aşağılamaktadır.

Bu, Fransa yönetimi tarafından dini duyguların aşağılanmasının ilk göstergesi değil. Hepimiz, İsa ve Musa peygamberlerin aşağılayıcı karikatürlerinin düzenli olarak yayımlandığını, manevi değerler, uçak kazaları, trajediler vb. ile alay edildiğini görüyoruz.”

FRANSA, İSLAM DİNİNE YÖNELİK POLİTİKASINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİ

Fransız hükumetinin İslam’a yönelik politikasını ve inananların dini değerlerine hakaret politikasını yeniden gözden geçirmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Kendisini Avrupa devletleri ailesinin bir parçası olarak gören ve beyanatlarında özgürlük ve insan haklarını savunan Fransız liderler, söz konusu dini hak ve özgürlükler olunca, ifade özgürlüğünün başkalarının duyguları ve yüksek manevi değerlerine hakaretle ifade edilebileceğini düşünerek nedense bunları (özgürlük ve insan hakları) unutuyorlar.” denildi.

RUSYA DESTEKLİ SİYASETÇİLERİN AÇIKLAMALARI ENDİŞE VERİCİ

Fransa’da İslam dininin tamamen yasaklanması, tüm camilerin kapatılması ve tüm Müslümanların ülkeden sınır dışı edilmesi gerektiğini söyleyen Marine Le Pen (Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin lideri ) gibi Rusya Federasyonunun güçlü desteğini alan bazı Fransız siyasetçilerin yabancı düşmanlığı (zenofobi) içeren açıklamalarının da daha çok endişe verici olduğu vurgulanan açıklamada, “Avrupa ülkelerinin liderlerine kendi beyanatlarında yer alan önemli bir kuralı hatırlatmak istiyoruz. Bir kişinin hakları başka birisinin haklarının başladığı yerde biter.” ifadelerine yer verildi.

Fransa’da 16 Ekim’de bir öğretmenin öldürülmesi ve başının kesilmesi olayının ardından siyasetçilerin büyük bir kısmının İslam’ı ve Müslümanları hedef alan açıklamaları tartışmalara ve protestolara yol açmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron son olarak bir basın açıklamasında, Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürleri yayınlamaktan geri durmayacaklarını söylemişti.

KARİKATÜRLERİ ÖĞRENCİLERİNE GÖSTEREN ÖĞRETMEN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Conflans Sainte-Honorine semtinde, 16 Ekim’de bir öğretmenin cesedi başı kesik halde bulunmuştu.
Fransız yetkililer, öğretmenin, aynı gece cesedin yakınlarında elinde bıçak görülen ve kaçtıktan sonra polis tarafından vurularak öldürülen bir kişi tarafından katledildiğini açıklamıştı.

Ortaokul seviyesindeki öğrencilerine verdiği derste İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in çirkin şekilde tasvir edildiği karikatürleri gösterdiği, bu yüzden öğrenci velilerinin tepkisini çektiği belirtilen öğretmenin ölümünün ardından Fransız polisi, ülke genelinde katile destek veren mesajlar yayımladıkları iddiasıyla Müslümanlar’a yönelik baskınlar başlatmıştı.

Ülkedeki Müslüman dernek ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik baskılar ve baskınlar da artarken bir cami ve iki sivil toplum kuruluşu kapatıldı.

Ayder Rüstemov
Fransa
Kırım Müslümanları Dini İdaresi
Bunlara da bakın: