Kırım Müftülüğünden din adamları ve aktivistlerle yuvarlak masa toplantısı

Haberler
Feride Useinova
17 Nisan 2019, 12:53
Feride Useinova
17 Nisan 2019, 12:53

Kırım Müftülüğü, din adamları ve insan hakları savunucularıyla yuvarlak masa toplantısı yaparak, işgal altındaki Kırım ve Donbas’taki dini konular hakkında işbirliğini müzakere etti.

16 Nisan’da Kıyiv’de Ukrayna’daki dini özgünlük konusunu ele alan ilk yuvarlak masa düzenlendi. “Sivil toplumun işgal altındaki Ukrayna toprakları olan Kırım ve Donbas’ta dini özgürlüğü koruma çabaları” isimli yuvarlak masa toplantısına yaklaşık 70 din adamı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, uzman, bilim adamı ve insan hakları savunucuları katıldı.

AYDER RÜSTEMOV: EN BÜYÜK BASKI TOPLUMDA BİR DURUŞU OLAN İNSANLARA KARŞI UYGULANIYOR

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve Kırım’daki Müslümanların dini idaresinin işgalcilerin kontrolü altına geçmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında yeniden kurulan Kırım Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov buradaki konuşmasında, “5 yılı aşkın bir süredir Kırım, Rusya’nın işgali altında. Bu süre içinde Ukrayna vatandaşları Ukrainler ve Kırım Tatarları işgalci Rus yönetiminin baskısı altında yaşıyorlar. En büyük baskı toplumda bir duruşu olan ve bu duruşu savunan insanlara karşı uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

Rüstemov, ayrıca Müslümanlara karşı en sık kullanılan baskı metodunun Cuma namazı sonrası camileri aramak olduğuna dikkat çekti. Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinden bu yana, cami ve müslüman mezarlıklarına saldırı vakalarının sıklaştığını ve hiçbirinin soruşturulmadığını ifade eden Rüstemov, güvenlik güçleri tarafından binlerce cami, medrese ve müslümanların evinde yasaklı literatür bulmak amacıyla aramalar düzenlendiğini hatırlattı.

“KIRIM TATAR HALKI PARA TOPLAYARAK BABASIZ BÜYÜYEN ÇOCUKLARA YARDIM EDİYOR”

Kırım Müftüsü Ayder Rüstemov, “Bir insan Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen ‘Hizb-ut Tahrir’ örgütüne üye olduğundan şüphelenilirse evinde aramalar yapılarak şüpheliler 9, 12 ve 17 yıl hapis cezasına çarpıtılıyor. 50’yi aşkın Kırım Müslümanı bugün hapiste bulunuyor, 167 çocuk babasız büyüyor. Kırım Tatar halkı para toplayarak bu ailelere yardım ediyor” ifadelerini kullandı.

Yuvarlak masa toplantısı sonrasında, Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım ve Donbas’taki dini konular görüşülerek, alınan kararlar kabul edildi.