Kırım Kültür Günleri: Zafer Karatay'dan “Emel Mecmuası’nın 91. Yıl Dönümü"

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 19:40
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 19:40

Kırım Derneği Genel Merkezinin düzenlediği “Kırım Kültür Günleri” etkinlikleri dolu dolu program ve katılımla bugün son söyleşi etkinliğiyle sona erdi. Kırım Kültür Günleri kapsamındaki üçüncü gün etkinliklerinde son olarak, Zafer Karatay ile “Emel Mecmuası’nın 91. Yıl Dönümü” başlıklı söyleşi gerçekleştirildi.

Kırım Derneği Genel Merkezi’nde, 16-19 Aralık 2021 tarihleri arasında “Kırım Kültür Günleri” sohbet etkinlikleri üçüncü gününde sona erdi. Bugünün son söyleşi etkinliği; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay‘ın “Emel Mecmuası’nın 91. Yıl Dönümü” söyleşisiyle son buldu. Dernek genel merkezinde düzenlenen kermes ise ertesi gün de devam edecek.

Konuşmasına zor şartlarda Kırım Tatar mücadelesine önemli katkılar sunan, kendisinden önce konuşma ve belgesel gösterimi gerçekleştiren Elzara İslamova ile Lilya Bucurova’ya teşekkür ederek başlayan Karatay onlar için küllerinden doğan Anka kuşu benzetmesi yaparak kutladı. Ayrıca, “Kırım Tatar kadınlarımız olmasaydı sürgünlükten kurtulamazdık. Ne kadar gururlansak azdır” dedi.

Emel dergisinin kuruluşundan günümüze geçirdiği süreçleri anlatarak 91. yılını özetleyen Karatay, en büyük düşmanlarının cehalet olduğunu vurgulayarak derginin Kırım Tatar kültür yaşamı içerisindeki oynadığı role değindi. Karatay, Emel dergisinin çıkarılması için Ankara’daki  yapılan çalışmaları anlatarak birkaç kişinin fedakarlıkları ve mücadeleleri sayesinde basılabildiğini, Türkiye’deki Kırım Tatarları ile Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerdekş Kırım Tatarları arasında köprü kurmak adına çaba sarfedildiğini anlattı.
Emel in, birkaç kişinin fedakarlıkları ve mücadeleleri ile çıkarılabilidiğini aktardı.

Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının önemli isimlerinin Emel dergisi ile yetiştiğini vurgulayan Karatay, “Bizim için illa Emel derigisinde çalışmış insan Emelci değildir, Kırım için yürüyen her insan Emelci’dir, aynı yolda yürüyen insanlardır” diye kaydetti. Farklı dönemler ve ülkelerde neşredilen Emel dergisinin kuşaklar, bölgeler arasında Kırım Tatar dilini, kültürünü ve tarihini taşıdığını belirten Karatay, ayrıca Emel’in bugün 20 bin sayfaya ulaştığını, akademik çalışmalara konu olduğu kadar akademik çalışmalar için de kaynak teşkil eden bir yayın olduğunu ifade etti.

Emel bayrağını taşıyabildiğimiz yere kadar taşıyacağız” diyen Karatay, Emel’in kurulduğundan biri Kırım milli mücadeleseninin resmi yayını olduğunu, şimdi de bu yolda yürümekte olup ileride de devam edeceğini söyleyerek, “Neticede hepimiz bir Emel yolcusuyuz” dedi.