Kırım Kültür Günleri etkinlikleri: Serra Menekay Öncel ile "Hekimlikten Yazarlığa" söyleşisi

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 14:54
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 14:54

Kırım Derneği Genel Merkezinin düzenlediği “Kırım Kültür Günleri” etkinlikleri dolu dolu program ve katılımla devam ediyor. Kırım Kültür Günleri kapsamındaki üçüncü gün etkinliklerinde yazar Serra Menekay Öncel ile “Hekimlikten Yazarlığa” söyleşisi düzenlendi.

Kırım Derneği Genel Merkezi’nde, 16-19 Aralık 2021 tarihleri arasında “Kırım Kültür Günleri” sohbet etkinlikleri üçüncü gününde devam ediyor. Kırım Tatarı yazar Dr. Serra Menekay Öncel ile bugün “Hekimlikten Yazarlığa” başlıklı söyleşi gerçekleştirildi. “Aluşta’dan Esen Yeller”, ”Kuşbakışı”, ”Şefika”, ”İğne Oyası”, ”Adını Arayan Çocuk” ve “Kıvılcımdan Aleve, Ege’deki Kuva-yı Milliye” romanlarının yazarı Menekay, söyleşisinde yazarlık ve doktorluk mesleğinin ortak yönlerine değindi.

Yazarlık serüveninde izlediği metotları da paylaşan Menekay, İsmail Bey Gaspıralı ve Şefika Gaspıralı başta olmak üzere tarihin önde gelen Kırım Tatarlarını anarak sunumunu gerçekleştirdi.

Romanlarına konu olan Milli Mücadele dönemi (1919-1923) kahramanlarından da bahseden Menekay, tarihe geçmiş isimlere yer verdiği romanlarındaki önemli ayrıntılara değindi. Türk halkının ve Kırım Tatar halkının ortak bir parolası olduğuna değinen Menekay, “Ya iİstiklâl ya ölüm!” sözleriyle “Vatan Kırım” sözlerine dikkat çekti.