Kırım kökenli korku yazarı Mehmet Berk Yaltırık'tan yeni roman

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2019, 16:41
Mehmet Berk Yaltırık
07 Mayıs 2019, 16:41

Korku-fantastik öykü yazarı, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Editörü/Köşe Yazarı, Mehmet Berk Yaltırık’ın yeni romanı “Istrancalı Abdülharis Paşa”, 17 Mayıs 2019 tarihinde okurla buluşacak.

İthaki Yayınları’ndan çıkacak romanın yayınevinin başlatacağı yeni bir seri olan yerli spekülatif kurgu eserlerinin yayımlanacağı Pangea Kitaplığı’nın ilk kitabı olacağı duyuruldu.

Yeni kitabının konusuyla alakalı olarak QHA’ya açıklama yapan Yaltırık, korku içerikli tarihi kurgu türünde bir roman yazdığını söyleyerek, “Daha önce bazı hikayelerimde geçen bir karakterin geçmişini kaleme aldım. İki ayrı tarih akışı söz konusu. Bir kısmı 1600’lü yıllardan itibaren, Osmanlı döneminden Cumhuriyet’e dek uzanan dönemi kapsıyor. Bir kısmı 2003’te geçiyor. Okuyucu bir yandan Balkan tarihinin olayları arasında dolaşırken, bir yandan da günümüz gözüyle bu karakterin izinin peşine düşecek. Gerçekte var olmayan bir karakter üzerinden Osmanlı döneminde ve günümüzde geçen ürpertili bir arayışı konu alıyor.” ifadelerinde bulundu.

Yaltırık romanının Istrancalar havalisinde bir ailenin ve ismin peşine düşen genç bir araştırmacının, kaynaklardan söylencelere uzanmasını ve araştırmasının kendi yaşamındaki etkisini konu aldığını söyledi. Daha önce bu karakterin Gölge e-Dergi, Hayalet e-Mecmua ve Yabani Dergi’de kaleme aldığı “Şerruh Paşa’nın Sırrı”, “Varkolakların Gecesi” (Tefrika) ve “Istrancalar’da Kaçamak” adlı öykülerde yer aldığını, okurlarının aşinası olduğunu da belirtti.


Kapak resmi: Ebrahel Lurci

KORKU HİKAYELERİ VE YEREL SÖYLENCELERİN PEŞİNDE

Türk Edebiyatının yeni nesil korku ve fantastik öykü yazarları arasında kendisine önemli yer edinen Mehmet Berk Yaltırık, “Anadolu Korku Öyküleri-2, Güçoburlar, Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikâyeleri-1” gibi çalışmalarda yer aldı.

“Yedikuleli Mansur” (İthaki Yayınları) romanında roman kahramanı Mansur, Kırım Tatarı bir genç olarak okuyuculara Kırım’ı hatırlattı.

Mehmet Berk Yaltırık’ın son öykü kitabı “Gölgeli Öyküler”, Yenisey Yayınları tarafından neşredilmişti. Akademisyen Seçkin Sarpkaya ile birlikte hazırladığı “Türk Kültüründe Vampirler-Oburlar, Yalmavuzlar ve Diğerleri” (Karakum Yayınevi) adlı araştırma kitabı da 2018 yazında okurlarla buluşmuştu.