Kırım karar tasarısı yarın BM'de incelenecek

Güncel
Anife Bilal
13 Kasım 2019, 16:26
Anife Bilal
13 Kasım 2019, 16:26

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun Üçüncü Komitesi, 14 Kasım 2019 tarihinde geçici olarak işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerine ilişkin karar tasarısını inceleyecek.

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği 1. Sekreteri Oleg Nikolenko, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, karar tasarısının Ukrayna heyeti tarafından hazırlandığını ve yaklaşık 40 ülke tarafından desteklendiği ifade etti.

Belgenin 2016-2018 yılları arasında kabul edilen Kırım kararlarına dayandığını belirten Ukraynalı diplomat, “Hatırlatmak isterim ki; Ukrayna 2016 yılından beri önce Üçüncü Komitesine daha sonra BM Genel Kuruluna ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’de (Ukrayna) insan hakları durumu’ karar tasarılarını sunuyor. Bu belgelerin amacı Rus işgali şartları altında yaşayan insanların haklarını savunmaktır. Kırım’da gelişen süreçleri analiz ediyoruz ve bu sene metine bir dizi yeni unsur ekliyoruz.” dedi.

“RUSYA ULUSLARARASI HUKUKU KABA BİR ŞEKİLDE İHLAL EDİYOR”

İşgal edilen Kırım’daki durumunun kötüleştiğini kaydeden Nikolenko, “Aktivist ve insan hakları savunucularının yasa dışı tutuklanmaları, onlara karşı yöneltilen asılsız suçlamalar ve açılan düzmece davaların sayısı gitgide daha da çoğalıyor. Daha da fazlası Moskova, uluslararası hukuku kaba bir şekilde ihlal ederek işgal edilen Ukrayna topraklarındaki demografik durumu değiştirme politikasını yürütüyor. BM Rusya’nın yasa dışı faaliyetlerine tepki göstermesi gerekiyor.” ifadeleri kullandı.