Kırım İnsan Hakları Grubu: Kırım'da sözde hakimlerin çoğu Ukrayna vatandaşı!

Güncel
Anife Bilal
20 Kasım 2019, 17:51
Anife Bilal
20 Kasım 2019, 17:51

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Rusya adına yasa dışı kararlar alan hakimlerin daha önce Ukrayna zamanında yargı sisteminde çalışan Ukrayna vatandaşları olduğu belirtildi.

Kırım İnsan Hakları Grubu yaptığı açıklamada, “İşgalin başından bu yana Kırım’daki sözde mahkemelere Rusya Başbakanının kararıyla 463 kişi atandı. Bunlardan 312’si Ukrayna vatandaşı; bu insanlarının çoğu işgalden önce de Kırım’da yargıçtı veya Ukrayna adalet sisteminde çalışıyorlardı.” diye kaydedildi.

Bununla birlikte işgalin başından beri, 129 “hakim” görevden alındı veya öldü, 7’si ise Rusya’daki mahkemelere atandı.

Görevden alınan 129 “hakimden” en az 106’sı Ukrayna vatandaşı ve 9’u Rusya vatandaşı, diğer 14 kişinin vatandaşlığını insan hakları savunucuları henüz tespit edemedi.

Ukrayna zamanında da hakimlik yapan ve görevden alınan hakimlerin sayısının Rusya’dan atanıp da görevden alınan hakimlerin sayısını kat kat aştığına dikkat çeken hak savunucular, “Bu işgalci yetkililerin yerli (eskiden Ukrayna için çalışanları) ‘hakimleri’ Rusya vatandaşlarıyla değiştirmek istediğine işaret ediyor.” diye belirtti.

Ayrıca Kırım İnsan Hakları Grubuna göre, Kırım’dan Rusya’ya atanan 7 Rus “hakim” Kırım’da yasa dışı mahkeme kararları aldıktan sonra, Rusya’daki mahkemelerde daha iyi pozisyonlara atandı.