"Kırım İnciri" yarışmasının galipleri belli oldu

14 Aralık 2019, 22:08

Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Merkezinin, şair, yazar ve çevirmenler için ilan ettiği ve ikincisi düzenlenen “Kırım İnciri” isimli yarışmanın galipleri 13 Aralık 2019’da Ukrayna Radyosu Ses Kaydı Evinde ilan edildi.

Buna göre;

“Ukraince Kırım Hakkında Nesir” kategorisinde “Kilim gözleri” isimli eseriyle Can Gül;

“Kırım Tatarca Nesir” kategorisinde “Ceviz Ağacı ve Gülidan Çiçeği” isimli eseriyle Zera Bekirova;

“Ukraince Kırım Hakkında Şiir” kategorisinde “Dondurma Hangi Dilde Alınır” eseriyle Sergey Sinoptik;

“Kırım Tatarca Şiir” kategorisinde “Kırım’ım, Azizim, Bekleysin Beni!” eseriyle Seyran İbraim;

“Kırım Hakkında Çocuk Edebiyatı” kategorisinde “Tılsımcı” eseriyle Alime Kurkçi;

“Ukraince’den Kırım Tatarca’ya çeviri” kategorisinde Maryana Kiyanovskaya ve Sergey Jadan’ın şiirlerini çeviren Seyare Kokçe;

“Kırım Tatarca’dan Ukraince’ye çeviri” kategorisinde Elmaz Bahşiş, Tair Kerim, Seyare Kokçe ve Maye Safet’in şiirlerini çeviren Vyaçeslav Levitskiy;

“Kırım Tatar Edebiyatının Gelişmesine Katkıda Bulunanlar” özel kategoride Kırım Tatar şair Şükri Appaz;

“Özgürlük Sözleri” özel kategorisinde ise sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan ve eserlerini cezaevinden gönderen Kırım Tatarları Osman Arifmemetov ve Server Mustafayev galip oldu.

SENTSOV: “ONLARI BURADAN DESTEKLİYORUZ”

Kazananların ödülleri “Ukrainskaya Pravda” gazetesinin baş editörü Sevgil Musayeva, Ukraynalı müzik yapımcısı İgor Kondratyuk, eski Ukrayna Sağlık Bakanı Vekili Ulyana Suprun ve eski siyasi tutsak, Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov tarafından verildi. 

İki Kırım Tatar siyasi tutsağın ödüllerini temsilen takdim eden eski siyasi tutsak Oleg Sentsov, “Onlar yazdıklarından, pes etmediklerinden, bizi sözle desteklediklerinden dolayı çok mutluyum. Biz de kendi tarafımızdan onları buradan destekliyoruz” dedi.

Kırım İnciri
Kırım İnciri yarışması
Kırım Tatarları
yarışma
Bunlara da bakın: