"Kırım İnciri" yarışmasının başvuru süresi sona erdi: 300'ü aşkın çalışma katıldı

28 Ekim 2019, 19:09

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kyiv)faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Merkezinin, şair, yazar ve çevirmenler için ilan ettiği “Kırım İnciri” isimli yarışmanın ikincisinin başvuru tarihi sona erdi.

Kırım Evi Program Direktörü Alim Aliyev, Facebook sayfasında, “Kırım İnciri yarışmasına Canköy’den Ürdün’e kadar 300’ü aşkın çalışma gönderildi” ifadelerinde bulundu.

Aliyev, 7 Temmuz-20 Ekim 2019 tarihleri arasında devam eden başvurular sırasında 125 yazarın orijinal metin ve çevirilerini gönderdiğini bildirdi. Bu yıl 2018’e göre Kırım Tatarca metinlerin sayısının ikiye katlandığı, çevirilerin sayısının da 2,5 kat arttığı görüldü.

Çevrilen eserler arasında Şevki Bektöre, Elmaz Bahşış, Uriye Kadirova, Seyare Kokçe, Maye Safet, Grıgir Tuytyunık, Dmıtro Pavliçko, Lina Kostenko gibi yazar ve şairlerin metinleri mevcut.

ALİYEV: KATILIM YARIŞMANIN ÖNEMİNİ GÖSTERİYOR

Geçen seneye göre yarışmanın coğrafyası da genişledi. Yarışmanın ilkine sadece Ukrayna’nın bölgelerinden yarışmacılar katılmıştı. Bu sene Ukrayna’nın 20 bölgesi dışında Türkiye, Polonya, Bulgaristan ve Ürdün’de yaşayan katılımcılar da bulunuyor. İşgal altındaki Kırım’dan ise çalışmalarını Aluşta, Akmescit, Bahçesaray, Kefe, Canköy, İçki, Sudak’ta yaşayan katılımcıların gönderdiği kaydedildi.

Aliyev, “Bu rakamlar Kırım Tatar edebiyatına yeni eserler katan, Ukrayna edebiyatına farklı etnisitelere ait Ukrayna vatandaşlarına bölgeyi ve onun geçici kaybedilişini hatırlatan Kırım ile ilgili  eserler katan yarışmanın önemini gösteriyor” açıklamasında bulundu.

“Kırım İnciri” yarışmasının ikincisinin finalistlerin kısa listesinin ilanı 1 Aralık 2019’da yapılacak.

Друзі, то фантастика! Тішуся мов дитина 😍 На другий «Кримський Інжир» надіслали більше 300 робіт автори від Джанкою до…

Опубліковано Alim Aliev Понеділок, 28 жовтня 2019 р.
Kırım İnciri
Kırım Tatar edebiyatı
Kırım Tatarları
yarışma
Bunlara da bakın: