Kırım İnciri edebiyat yarışmasının ikincisi düzenlenecek

Haberler
Ömer Kaya
04 Temmuz 2019, 16:37
Ömer Kaya
04 Temmuz 2019, 16:37

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Merkezi, şair, yazar ve çevirmenler için “Kırım İnciri” isimli yarışmanın ikincisini ilan etti.

Kırım İnciri edebiyat yarışması için eserler, 20 Ekim 2019 tarihine kadar gönderilebilecek.

İlki Ekim 2018’de gerçekleşen Kırım İnciri Yarışması, Kırım Tatar dili ve edebiyatının gelişimini desteklemeyi, Ukrayna edebiyatında Kırım ve Kırım Tatarları temasını aktüelleştirmeyi, iki kültürün daha derin şekilde öğrenilmesi için karşılıklı çevirilerin ortaya çıkışını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yarışma, Ukrain dilinde Kırım hakkında düz yazı (nesir), Kırım Tatar dilinde düz yazı (konu kısıtlaması yok), Ukrain dilinde Kırım hakkında şiir, konu kısıtlaması olmaksızın Kırım Tatar dilinde şiir, çocuk edebiyatı ve çocuklar için Ukrain dilinde Kırım hakkında düz yazı veya konu kısıtlaması olmaksızın Kırım Tatar dilinde ve edebi eserin Kırım Tatarcadan Ukrainceye veya Ukrainceden Kırım Tatarcaya çevirisi olmak üzere 6 dalda yapılacak.

SEÇİLECEK ESERLER, KIRIM İNCİRİ ANTOLOJİSİNDE YAYINLANACAK

Kırım Evi’nden yapılan duyuruda, yarışmaya katılacak eserlerin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerektiği belirtilirken, yarışmada yaş, cinsiyet, din veya vatandaşlığa göre bir sınırlama olmadığı kaydedildi.

Yarışma kapsamında seçilecek en iyi eserlerin “Kırım İnciri” antolojisinde yayınlanacağı belirtildi.

Yarışma sonuçlarının ödül töreninde ve medya aracılığıyla ilan edileceği belirtilirken, ödülün 5 bin grivna (yaklaşık 200 dolar) olduğu kaydedildi.

Eserlerin 20 Ekim 2019 tarihine kadar “qirim.inciri@gmail.com” adresine gönderilmesi gerektiği vurgulandı.