Kırım İnciri edebiyat yarışmasının finalistleri belli oldu

Güncel
Manas
14 Temmuz 2022, 17:24
Manas
14 Temmuz 2022, 17:24

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Merkezi, şair, yazar ve çevirmenlere yönelik düzenlenen “Kırım İnciri” isimli yarışmanın finalistlerini ilan etti.

“Kırım İnciri” yarışmasının finalistleri ilan edildi. Ukrayna Enstitüsü genel müdür yardımcısı,”Kırım İnciri”nin kurucusu Alim Aliyev, söz konusu yarışmanın finalistleri ile ilgili listeyi sosyal medya hesabından açıkladı. İlki Ekim 2018’de gerçekleşen Kırım İnciri Yarışması, Kırım Tatar dili ve edebiyatının gelişimini desteklemeyi, Ukrayna edebiyatında Kırım ve Kırım Tatarları temasını aktüelleştirmeyi, iki kültürün daha derin şekilde öğrenilmesi için karşılıklı çevirilerin ortaya çıkışını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kırım İnciri’nin kurucusu Alim Aliyev, yarışmanın, Ukrain dilinde Kırım hakkında düz yazı (nesir), Kırım Tatar dilinde düz yazı (konu kısıtlaması yok), Ukrain dilinde Kırım hakkında şiir, konu kısıtlaması olmaksızın Kırım Tatar dilinde şiir, çocuk edebiyatı ve çocuklar için Ukrain dilinde Kırım hakkında düz yazı veya konu kısıtlaması olmaksızın Kırım Tatar dilinde ve edebi eserin Kırım Tatarcadan Ukrainceye veya Ukrainceden Kırım Tatarcaya çevirisi olmak üzere 6 dalda yapıldığı bildirdi.

Bu kategoriye göre, 12 Temmuz 2022’de yapılan duyuruya göre yarışmanın finalistleri şöyle:

Ukraince düz yazı (nesir) kategorisindeki finalistler:
İgor Darovskiy
Nariman Celal
Yulia İlyuha
Olena Makarçuk
Leyla Rüstem kızı Bekirova

Kırım Tatarca düz yazı (nesir) kategorisindeki finalistler:
Hadice Velişayeva
Dilyaver Zinedinov
Server Mustafayev

Ukraince şiir kategorisindeki finalistler:
Katerina Boyko
Saşko Kulçitskiy
İgor Mitrov,
Mikita Rijih
Valeriya Sergeeva

Kırım Tatarca şiir kategorisindeki finalistler:
Asan Ahtem
Seyit Yahya Kazakov
Volodimir Knir
Zulbiye Sattarova

Çocuk edebiyatı kategorisindeki finalistler:
Dilyara İbragimova, Susanna Cemileva
Liliya Muratova
Zulbiye Sattarova

Ukrainceden Kırım Tatarcaya çeviri finalistleri:
Elnara Batirova
Ayşe Cemileva

Kırım Tatarcasından Ukrainceye çevriri finalistleri:
Aşık Umer
Inesa Dolennik