Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü: Ukrayna'da bazı kentlerde protesto eylemleri düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
28 Şubat 2020, 10:28
Anife Bilal
28 Şubat 2020, 10:28

Ukrayna’nın bazı kentlerinde 27 Şubat 2020 (Dün), 26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü dolayısıyla eylemler düzenlendi.

HERSONLULAR “RUSYA KIRIM’DAN DEFOL” SLOGANLARI ATTI

Herson kentinin ana meydanında Herson Kırım Tatar Bölge Meclisi tarafından organize edilen protesto eylemi yapıldı. Eyleme katılan aktivistler “Rusya Kırım’dan Defol” sloganları atarak; “Kırım Ukrayna’dır”, “Kırım’a Ukrayna’ya bağlı Kırım Tatar Özerkliği statüsü verilsin” yazılı pankartları açtılar.

Herson Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İbragim Süleymanov, “Ukrayna’daki savaş Kırım’ın işgaliyle başladı ve ancak Kırım işgalden kurtarılırsa sona erecek. Ama bunun için hepimizin birleşmesi gerekiyor.” dedi.

KIRIM’IN İŞGALİNİN 6. YIL DÖNÜMÜNDE LVİV’DE DE PROTESTO EYLEMİ

Lviv’de protesto eylemi için toplanan aktivistler, işgalin 6. yıl dönümü vesilesiyle belediye binası önünde Kırım Tatar bayrağını göndere çekti.

Lviv Belediyesinden yapılan açıklamada, şehrin Rınok meydanına “Kırım Ukrayna’dır!”, “Kırım olmadan özgür ve serbest Ukrayna yoktur!” yazılı pankartların asıldığı bildirildi. Eyleme yerel yönetim temsilcilerinin, Kırımlı iç sığınmacıların ve sivil toplum örgütü aktivistleri katıldı.

Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovıy yaptığı açıklamada, Kırım’ın işgalinin 6. yıl dönümü dolayısıyla, kentte 25 Şubat ile 6 Mart 2020 tarihleri arasında bir dizi bilgilendirici, bilimsel ve sanatsal etkinliğin düzenleneceğini bildirdi.

Sadovıy, “Kırım her zaman Ukrayna’nın bir parçası olacak. Bunu hatırlamamız çok önemli.” dedi.

MELİTOPOL’DE “RUSYA KIRIM’DAN DEFOL” EYLEMİ YAPILDI

Melitopol kentinde de Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü dolayısıyla protesto mitingi düzenlendi. Eyleme katılan aktivistler işgal altındaki Kırım’da yaşayan ve kendini Ukrayna’nın bir parçası olarak görmeye devam eden insanlara desteklerini gösterdi.

Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşları söylendikten sonra konuşma yapan Melitopol Belediye Başkanı Yardımcısı Sergiy Prıyma, “Altı yıl önce Kırım’ın işgali başladı ve Akmescit’te Ukrayna toprak bütünlüğüne destek vermek amacıyla büyük miting yapıldı… Kırım Ukrayna’dır, Kırımlılar ulusumuzun bir parçası. İşgal edilen Kırım konusu Ukrayna toplumunun gündeminden hiç bir zaman düşmeyecek.” dedi.

День кримського спротиву

Опубліковано Anna Foris Середа, 26 лютого 2020 р.

Kırım Tatar halkının, tarihi ana vatanlarına dönüşünü kolaylaştırmaya yardım eden AZAT Komitesi Başkanı Ridvan İbragimov, “Bu bizim için büyük bir acı. Bu saldırganlığı durdurmalıyız. Bunu sadece birleşerek yapabiliriz. Baskı altında yaşamaya devam eden insanlarımıza yardım etmeliyiz.” diye kaydetti.

KIRIM’IN RUS İŞGALİNE DİRENİŞ GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere 26 Şubat 2014 tarihinde, 15 bine yakın Kırım Tatarı, binlerce Ukrain ve Kırım’da yaşayan diğer millet temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin çağrısı üzerine Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde toplanarak Rusya yanlısı hain Kırımlı milletvekillerinin Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin Anayasaya aykırı kararları kabul etmesini engelledi.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın sivil toplumu, Rusya’nın ve Kırım’daki ajanlarının, güya Kırım’ın gönüllü olarak Rusya’ya “geçişinin” taklidini yapmayı planladığı parlamento toplantısının düzenlenmesini engelleyerek barışçıl şekilde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savundu.

Ancak 27 Şubat 2014 sabah saatlerinde Putin, Kırım’ın şiddet kullanılarak işgal edilmesi senaryosunu uygulamaya başladı. Bunun sonucunda yarımadadaki şehirlerin tüm caddeleri ve büyük karayollarını Rus askerler doldurdu. Rus askerler idari binaları işgal etti, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin üslerini kuşattı, deniz limanlarını ve havaalanlarını ele geçirdi.

Kırımlıların şiddete dayanmayan toplu direnişi maalesef, artık 6 yıldır devam eden Kırım’ın geçici işgalini önleyemedi. Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, yüz binlerce Ukrain ve Ukrayna’ya sadık kalan Kırım’da yaşayan diğer milletlerin temsilcileri, Rus işgalcilerin elinde esir kalmaya devam ediyor.