Kırım'ın işgalinin destekçilerinden Zubkov'a "gölge" cezası

Haberler
Feride Useinova
03 Nisan 2019, 19:41
Feride Useinova
03 Nisan 2019, 19:41

Kırım’daki Rus işgalinin en büyük destekçisi olan Kırımlı iş adamı Oleg Zubkov, kendisine ait bir binanın gölgesinin hemen yan tarafındaki tarlaya düşmesi yüzünden (tarlanın güneşini kestiğinden) 200 bin ruble (3 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

TÜRKİYE’DE HAYVANAT BAHÇESİ KURACAĞINI İDDİA ETMİŞTİ

2017 yılının Ocak ayında Kırım’ın başkenti Akmescit’te basın toplantısı düzenleyen Olag Zubkov, İstanbul’da hayvanat bahçesi kuracağını iddia etmişti. Ayrıca Zubkov Türk vatandaşlığı için de başvurduğunu bildirmişti.

Ancak daha sonra Oleg Zubkov, İstanbul yakınlarındaki büyük hayvanat bahçesi projesinin iptal olduğunu bu sebepten de Türkiye vatandaşlığını almaktan vazgeçtiğini ileri sürerek, “Türkiye, Kırım’ın işgalini kabul etmediğinden dolayı büyük hayvanat bahçesi projesi durdu ve dolayısıyla Türkiye vatandaşlığı edinme sürecim de durdu” açıklaması yapmıştı.

İŞGALCİLERİ DESTEKLEDİĞİNE PİŞMAN OLMUŞTU

Bilindiği gibi yarımadanın en çok turist çeken yerlerinden, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun ilk özel hayvanat bahçesi olan Yalta’daki Masal (Skazka) ve Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan safari parkı sahibi Oleg Zubkov, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin destekçilerinden biriydi. Oleg Zubkov, 2014 yılının Mart ayında Rusya’nın Kırım’ı işgali sırasında işgalci güçlere otobüs ve diğer maddi yardımlarda bulunmuştu. 2015 yılının Şubat ayında ise Akmescit’te Putin anıtı dikmeyi teklif etmişti.

Ancak daha sonra Zubkov, Kırım’dan kaçmak istediğini, işgal koşullarında hayal kırıklığına uğradığını söylemişti. Hayvanat bahçesi ve safari parkına Kırım yönetimi tarafından çok baskı uygulandığını kaydeden Zubkov, “Biz polis devletinde olduğumuzu anladık zaten…” şeklinde beyanatta bulunmuştu.