Kırım'ın işgalini destekleyen Rus müzisyene bir protesto daha!

Güncel
Anife Bilal
03 Şubat 2020, 14:53
Anife Bilal
03 Şubat 2020, 14:53

Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ın işgaline ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlığa destek veren Rus caz sanatçısı İgor Butman’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) düzenlediği konserler protesto edilmeye devam ediyor.

Perşembe günü başlayan protesto eylemleri Butman’ın New York’teki Blue Note jazz kulübünde sahneye çıktığı her akşam düzenlendi. Eylemlere yaklaşık 30 kişi katıldı.

Aktivistler, “Kırım Ukrayna’nındır” , “Putin’in notalarını çalma”, “Putin, ellerini Ukrayna’dan çek”, “Savaş propagandacısı, yüz karası” gibi posterlerle Butman’ı protesto ettiler. Eyleme katılanlar, Butman’ın orkestrası ve bir grup genç adamla New York’a geldiğini anlattı. Söz konusu genç adamların konserlere “Igor Butman russian hero” (İgor Butman Rus Kahramanı) yazılı tişörtlerle katıldığı bildirildi.

“KONSERİNDE SOVYETLER BİRLİĞİ MARŞINI ÇALDI”

Eyleme katılan yönetmen Anrdey Zagdanskiy, Butman’ın konserlerinden birinde Sovyetler Birliği marşını çaldığını anlatarak, “Baskı ve zulümlerin marşını çaldı. Miles Davis ve John Coltrane’nin sahne aldığı kulüpte bunu çaldı. Bana göre bu büyük müzisyenlerinin anısının kirletilmesi. Ben bir daha Blue Note kulübüne gitmeyeceğim.” ifadelerini kullandı.