Kırım'ın işgaline destek veren Rusları oteline almadığı için tehdit ediliyor

Haberler
Anife Bilal
06 Mayıs 2019, 13:44
Anife Bilal
06 Mayıs 2019, 13:44

Çek Cumhuriyeti’nde oteline, Kırım’ın işgalini destekleyen Rus vatandaşlarını yerleştirmeyi reddeden otel sahibi Tomas Krchmarzh, Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin kararından sonra Ruslardan ve işgale destek veren Çeklerden tehdit mesajları aldığını bildirdi.

Bilindiği gibi, nisan ayında Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, oteline Kırım’ın işgalini destekleyen Rus vatandaşlarını yerleştirmeyi reddeden Tomas Krchmarzh’ın faaliyetlerinin ayrımcılık içermediğine karar vermişti.

Sosyal ağlar aracılığıyla kendisine yönelik çeşitli tehditlerin yapıldığı belirten Krchmarzh, “Rusya’ya destek veren insanlardan birçok tehdit alıyoruz. Otel sahibini öldürecekleri, oteli ise ateşe vereceklerini yazıyorlar.” diye anlattı.

ÇEK VATANDAŞINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü kenti Ostrava’da bulunan Brioni Boutique Hotel’in sahibi Ukrayna asıllı Tomas Krchmarzh, 2014 yılında oteline Rusya’dan gelen 49 sporcuyu yerleştirmeyi reddetmişti.

Olaydan sonra otel girişinde ve internet sitesinde, “24 Mart 2014 tarihinden sonra biz Rusya vatandaşlarını otelimize kabul etmiyoruz. Sebep; Kırım’ın işgali. Rusya’dan gelen değerli misafirlerimizden özür dileriz.”ifadelerinin yer aldığı bir ilan yerleştirildi.

Daha sonra basın ve toplum baskısı yüzünden, otel sahibi otele Rusya vatandaşı olan misafirleri yerleştirme şartlarını yumuşattı ve Kırım’ın Rus işgalini yazılı olarak kınayan misafirlerin otelde kalmasına izin verdi.

Birkaç ay sonra Çek Ticaret Müfettişliği, “etnik kökenli ayrımcılık” yaptığı için otele 50 bin korunalık (yaklaşık 2 bin avro) para cezası verdi.

Suçunu kabul etmeyen otel sahibi Ostrava şehrinin Bölge mahkemesine başvurdu. Mahkeme para cezasını çok yüksek bularak bu tutarı 5 bin korunaya indirdi (200 avro). Ancak Krchmarzh mahkeme kararını kabul etmeyerek mücadelesine devam etmeye karar verdi. Sonuçta Çek Cumhuriyetinin Anayasa mahkemesi otel sahibini haklı bularak para cezasının kaldırılmasına hükmetti.