Kırım'ın işgaline destek veren Rus siyasetçi Kıyiv'e geliyor

05 Ocak 2020, 15:08

Kırım’ın Rus işgaline destek veren ve yarımadayı Ukrayna’dan satın almayı teklif eden Rus siyasetçi İrina Hakamada’nın, Kıyiv’de (Kyiv) düzenlenecek iş forumuna konuk konuşmacı olarak katılacağı bildirildi.

Taryan Group şirketinden yapılan açıklamada, 6 yıldan sonra İrina Hakamada’nın ilk kez Kıyiv’e geleceği bildirildi. Hakamada’nın ayrıca iş forumunda sahne alarak eğitim vereceği ifade edildi.

ÇUBAROV: “İŞGALE DESTEK VEREN TÜM MOSKOVALI PİSLİKLER UKRAYNA’DA TOPLANIYOR”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, ilgili açıklamayı yorumlarken, “İşgali destekleyen tüm Moskovalı pislikler Ukrayna’da toplanıyor” ifadelerini kullandı.

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov, “Kırım’ın Rus işgalini destekleyen tüm Moskovalı pislikler Ukrayna’da toplanıyor… Moskova’daki meralar zayıfladı Kıyiv’de otlanmaya karar verdiler.” diye kaydetti.

Daha önce 2014’te düzenlenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in düzenlediği basın konferansında konuşan Hakamada, Kırım’ın işgalini açıkça savunarak, “Kırım her zaman Rus kimliğine ihtiyaç duyuyordu… Artık olan nasıl olduysa oldu, siz galipsiniz. Siz gerçekten hiçbir atış yapılmadan süper operasyonu gerçekleştirdiniz.” demişti.

Daha sonraki senelerde Hakamada AB ve ABD yaptırımlarından kurtulmak için Ukrayna’ya Kırım için tazminat ödemeyi teklif etmişti.


İrina Hakamada
Kırım'ın işgali
REFAT ÇUBAROV
Ukrayna