Kırım’ın işgalinde yer alan bir Rus alayı daha tespit edildi

Haberler
Anife Bilal
26 Mart 2019, 13:00
Anife Bilal
26 Mart 2019, 13:00

Uluslararası gönüllüler topluluğu InformNapalm, Rus 108. Hava Saldırı Alayı’nın (Novorossiysk’te konuşlandırılmış 42091 No’lu Rus birliği) Kırım’ın işgalinde yer aldığını açıkladı. Söz konusu alayın, Rusya Silahlı Kuvvetleri 7. Hava Saldırı Tümeni’nin bir parçası olduğu belirlendi.

InformNapalm sitesinde yapılan açıklamada, yaptıkları araştırma ile Ukraynalı yetkililerin dikkatini çeken topluluk, Rusya 108. Hava Saldırı Alayı’nın, Ukrayna Askeri Savcılığı tarafından açıklanan “Kırım’ın işgalinde yer alan Rusya Silahlı Kuvvetleri birlikleri” listesinde yer almadığını vurguladı.

TARİHİ ASKERİ SUÇLARLA DOLU OLAN ALAY, KIRIM’IN İŞGALİNDE DE SAHNEDEYDİ

Açıklamada, “108. hava saldırı alayının tarihi; askeri suçların tarihidir. 1948 yılında alay Sovyet işgaline karşı çıkan partizanlara karşı savaştı. 1956 yılında Macar Devrimi (Operation Whirlwind) bastırma operasyonuna katıldı. 1968 yılında Prag Baharı bastırma operasyonunda yer aldı. Daha sonra Afganistan savaşı, 2008’de Gürcistan’a ve 2014’de ise Ukrayna’ya karşı savaştı.” diye vurgulanıyor.

Rus askerlerin sosyal ağlardaki paylaşımlarını inceleyen InformNapalm topluluğu, 108. Hava Saldırı Alayı’nın mart 2014’te Kırım topraklarında bulunduğunu işaret eden kanıtlara ulaştı.

ELİ KANLI 108. ALAY ASKERLERİNİN KIRIM’DA OLDUĞUNUN KANITLARI

Açıklamada, “108. hava saldırı alayının Kırım’ın işgalinde yer aldığı gösteren kanıtları söz konusu alayda zorunlu askerlik yapan Rus asker (Kuzmenko Denis Valeryeviç, 08.12.1994) paylaştı.”  ifadeleri ile tarihi askeri suçlarla dolu olan alayın, Kırım’ın işgalinde de yer aldığına dikkat çekildi.

Sosyal ağlarda paylaştığı fotoğrafta Denis Kuzmenko’nun arkasında en yakın hastanenin adresinin yazıldığı yol işareti yer alıyor. İşaretin üzerindeki adreste Kerç 2 no’lu Şehir Hastanesi bulunuyor. Ayrıca fotoğrafta, Kırım’ın tarihi ve kültürel alanlarının listesinin bulunduğu bir pano görülüyor. Buna ek olarak, Denis Kuzmenko Vkontakte sosyal ağındaki hesabında “Kırım’ın işgali” için kendisine verilen nişanın ve yanında verilen belgenin resmini paylaştı.

Kırım’ın işgalinde yer aldığı için “nişan” alan Rus askeri

InformNapalm, bir başka Rus askeri Dovjenko Nikolay Aleksandroviç (05.03.1995) 108. Hava Saldırı Alayı’nda askerlik yaptığı sırada Kırım’ın işgali operasyonunda yer aldığını ve bunun için ona da “nişan” verildiğini bildirdi.


RUS ASKERİ ALAYINDAN SÖZDE “İNSANİ YARDIM” ADI ALTINDA DONBAS AYRILIKÇILARINA DESTEK

2014 yılında Akmescit’de (Simferopol) çekilen bir fotoğrafın altında yorum yapan Dovjenko Rus askerlerinin “bir mitingten başka bir mitinge dolaştığını” belirtiyor.

Araştırmaya göre, askerliğini tamamladıktan sonra Nikolay Dovjenko, Rusya Acil Durumlar Bakanlığına bağlı olarak çalıştı. Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’nın kontrol etmediği sınır bölgelerinden Donbas’a getirdiği sözde “insani yardım” konvoylarda görev yaptı. Söz konusu “insani yardım” konvoyları aracılığıyla Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara silah, mühimmat, yakıt desteği gönderiyor.

Nikolay Dovjenko, Lugansk yol işareti önünde çektiği fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

InformNapalm, 108. Hava Saldırı Alayı’nın askerlerine, “Kırım’ın işgali” için verilen nişan belgelerinin Muhafız Alayı Komutanı Albay Murat Baykulov tarafından imzalandığını da belirtiyor.

Daha önce, uluslararası gönüllüler topluluğu InformNapalm, Çeçenistan’da konuşlu 27777 No’lu Rus askeri birliğinin Kırım’ın işgalinde yer aldığını açıklamıştı.