"Kırım’ın işgalinde Rusya sivil halkı 'canlı kalkan' olarak kullandı"

Haberler
Anife Bilal
02 Şubat 2020, 18:06
Anife Bilal
02 Şubat 2020, 18:06

Rusya’nın Kırım’ın işgali esnasında sivilleri canlı kalkan olarak kullanması meselesi gndeme getirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği ve Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Grubu, Rusya Federasyonu’nun işgal sırasında Kırım ve Akmescit’teki (Sivastopol) Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askeri üslerini bloke ettiği ve daha sonra düzenlediği saldırılar sırasında sivil halkı “canlı kalkan” olarak kullanması ile ilgili hazırladıkları araştırmayı sundu. İlgili araştırmanın BM Adalet Divanı’na gönderilen belgenin temelini oluşturduğu belirtildi.

RUSLAR “CANLI KALKAN”LA DİRENİŞİN ÖNÜNE GEÇTİ

Konuyla ilgili basın toplantısında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, “Aslında araştırma üç büyük bölümden oluşuyor. Şubat-mart 2014’te gelişen olayların üç bölümünü inceledik ve ülkemizde gerçekleşen olayların yani Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin neden bu kadar hızlı gerçekleştiğini araştırdık. İlk önce biz Rus askerlerinin Kırım’daki askeri üsleri ve idare binalarını ablukaya alma, bloke etme ve ele geçirmeleri sırasında ‘canlı kalkan’ kullanmasını araştırdık.” diye konuştu.

Ukraynalı askerlerin sivil halka karşı silah kullanamadığı için Rus askerlerinin sivil halkı “canlı kalkan” olarak kullanarak kendileri silahlı direnişten koruduğunu ve askeri üstünlük yarattığını anlatan Korineviç, “Rusya’nın sivil halkı ‘canlı kalkan’ olarak kullanması gerçeği fotoğraf ve video görüntülerde açıkça görülüyor. Bu kanıtlar bizim araştırmamıza da eklendi.” dedi

“Canlı kalkan” kullanma vakalarının dünyadaki çeşitli çatışmalarda görüldüğünü ancak Kırım’da bu olayın bir darbede değil devletler arası askeri çatışmada kullanıldığını vurgulayan Korineviç, “Savaş suçu olarak ‘canlı kalkan’ konusu çok önemli; çünkü bu konu daha önce uluslararası ceza mahkemesinin uygulamasında kullanılmamıştı. Kırım’daki vaka ilk vakadır. Bu yüzden bizim için bunu ispatlamak ve Adalet Divanı Savcılığının ilgili yasaklanmış savaş yöntemi konusunda doğru kararı almasını sağlamak için mümkün olduğu kadar fazla kanıt sunmak çok önemliydi.” ifadelerini kullandı.

RAPORUN DİĞER BÖLÜMLERİNDE NELER YER ALIYOR?

Araştırmanın ikinci bölümünde Rusya’nın askeri üsler ve idari binaları ele geçirme sırasında üniformalarında işaretler bulunmayan askerleri (yeşil adamlar) kullanması konusu incelendi.

Üçüncü bölümde ise askeri üsler ve idari binaları ele geçirilmesi sırasında Rus askerlerinin yasa dışı olarak Ukrayna askeri üniformaları, Ukrayna amblemleri kullanması araştırıldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisine göre, Ukrayna’da şubat 2014 gelişen olaylar ve Rusya’nın yasa dışı savaş yöntemleri kullanması Kırım’ın işgaline olanak sağladı.

Korineviç, “Bunlar savaş suçu ve Rusya bunun için hesap vermeli.” dedi.