Kırım'ın işgali hakkında kitap yazan Bulgaristanlı yazar "rusofobi" ile suçlandı

Haberler
Feride Useinova
16 Mayıs 2019, 14:36
Feride Useinova
16 Mayıs 2019, 14:36

Bulgaristanlı yazar Svetoslav Nahum “Kırım’dan Kaçış” adlı kitabının tanıtımından sonra rusofobiyle suçlandı. Kitapta, 2014’teki Rus işgalinden sonra Kırım’dan göç etmek zorunda kalan bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Ukrİnform’un aktardığına göre yazar arkadaşları tarafından kendisine yöneltilen suçlamaları protesto etmek için Nahum, Bulgaristan Yazarlar Birliği’nden çıkmaya karar verdi.

Kitabın tanıtımı 2019 nisanının sonunda Bulgaristan Yazarlar Birliğinde yapıldı. ABD, Ukrayna, Macaristan, Romanya, Avusturya gibi ülkelerde basılan kitabı, Bulgar yayınevleri eser Bulgaristan Kültür Bakanlığı’nın bir yarışmasını kazandıktan sonra basmayı kabul etti.

Kitap insan haklarını konu alan birkaç hikayeden oluşuyor. Kitap adını bu hikayelerden biri olan “Kırım’dan Kaçış”tan alıyor. “Kırım’dan Kaçış” adlı eserin Kırım’ı terk eden Ukraynalıların gerçek hisleri temel alınarak yazıldığı ifade ediliyor.

RUS YANLISI BULGAR YAZARLAR KİTABA TEPKİ GÖSTERDİ

Bulgaristan Yazarlar Birliği Başkanı Boyan Angelov, Rusya’ya karşı hareket etmemek gerektiğini ileri sürerek hem kitabın tanıtımını hem de Nahum’un yaratıcılığını sınırlayan bir açıklamaya imza attı. Başkanın yazısını Yazarlar Birliğinin büyük bir kısmı destekledi.

UKRAYNA’NIN BULGARİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ YAZARI YALNIZ BIRAKMADI

Kitap tanıtımına katılan Ukrayna’nın Bulgaristan Büyükelçisi Vitaliy Moskalenko, yazar Svetoslav Nahum’u savunarak, “Kırım’dan Kaçış, Ukrayna’da yaşadığımız korkunç olayları, Kırım’ın yasa dışı işgalini anlatmaktadır. Çok iyi bir seviyede yazıya aktarılan olaylara kimse kayıtsız kalamaz. Svetoslav Nahum’a ustalığından dolayı teşekkür ederim. Bu kitap hayli ciddi ve zor bir anlam taşımaktadır” açıklamasında bulundu.