Kırım'ın işgalci yönetiminden küstah açıklama

Haberler
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 15:17
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 15:17

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, Kerç Boğazı’nın karasularının sadece Rusya’ya ait olduğunu iddia etti.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü aleyhinde açıklamalarda bulunan Aksyonov, Kerç Boğazı meselesine ilişkin, “Burası Rusya. Ne statüsü söz konusu olabilir? Burası tamamen Rusya toprağı, kıyıları ve boğazı. Daha ne tartışılabilir ki?” ifadelerini kullandı.

Kerç Boğazı’ndan geçiş sistemi ile ilgili sadece Rusya yönetiminin karar verebileceğini ileri süren Aksyonov, “Yönetimimiz boğazdan daha kolaylaştırılmış rejim konusunda bir önlem almaya karar verirse, o zaman yerine getireceğiz. Bu kadar.” dedi.

KERÇ BOĞAZI’NIN STATÜSÜ

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yelena Zerkal yaptığı açıklamada, “Kerç Boğazı’nın statüsünün uluslararası bir boğaz statüsü olarak belirlenmesi çok önemli.” diye belirtmişti.

ULUSLARARASI DENİZ HUKUKU MAHKEMESİNİN KARARI

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, 25 Mayıs 2019 tarihinde, Rusya’nın alıkoyduğu 3 Ukrayna savaş gemisini iade etmesini ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakmasına hükmetmişti.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, 2019 ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.