Kırım'ın işgalci yönetimi, Kırımlı çocukları Rus askerlere mektup yazmaya zorluyor

Güncel
Anife Bilal
12 Nisan 2022, 19:28
Anife Bilal
12 Nisan 2022, 19:28

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde yönetimi, Kırımlı çocukları Ukrayna’ya karşı savaşan Rus askerlerine mektup yazmaya zorluyor. “Rus askerlere mektup” yazılması için okullarda her bir sınıfta özel ders düzenlendi.

Kırım İnsan Hakları Grubu, işgalci yönetimin, Kırımlı çocukları Ukrayna’ya karşı savaşan Rus askerlerine sözde “destek” mektubu yazmaya zorladığını duyurdu. İnsan hakları savunucularına konuşan bir öğretmen, Kırım’ın sözde yönetiminin talimatıyla okullarda özel bir dersin düzenlendiğini ve derste çocuklardan güya “barışı koruyan Rus askerlerine destek ve teşekkür ifadelerinin” yer aldığı bir mektuplar yazılması istendi.

Ayrıca Rus propaganda medyasında çıkan haberlerde “Rus askerlerine mektup” yazma kampanyasına Yunarmiya (Genç Ordu) hareketine üye olan çocukların da katıldığı aktarıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sadece 2021 yılında Karadeniz Filosu kuvvetlerinin konuşlandığı yerlerde Yunarmiya (Genç Ordu) hareketine yaklaşık 4 bin öğrenci katıldı.