Kırım'ın işgalci yönetimi, Dinyeper sularının Kırım'a taşınmasını talep ediyor

13 Ağustos 2019, 11:39

Kırım’daki işgalci yönetim, Dinyeper (Özü) nehri sularının yarımadaya gönderilmesi için; Ukrayna ile müzakere sürecinin başlatılması talebiyle Rusya Federasyonu’na başvuracak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanlığının sözde Kırım Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov, “Ukrayna tarafıyla bizim suyumuzun, Kırım’a gönderilmesi konusunda bir müzakere sürecinin başlatılmasını rica edeceğiz” ifadeleri kullandı.

İŞGALCİLERİN SÖZDE TEMSİLCİSİNE GÖRE NEHRİN SULARI RUSYA TOPRAKLARINDAN AKIYOR!

Muradov’a göre, Rus işgali altındaki Kırım’a gönderilmesini istediği Dinyeper (Özü) nehrinin suları Ukrayna’ya ait değil.

“Bu, Rusya topraklarından akan bizim suyumuz” diyen sözde temsilci Muradov ayrıca, müzakerelerin, Kırım’ın kuzeyindeki sorunların pek çoğuna çözüm olacağını da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanlığının sözde Kırım Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov’un talebi hakkında açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, “Kırım, Ukrayna’nın toprağıdır, Rusya’nın toprağı değildir. Bu yüzden Rusya, Kırım ile ilgili uluslararası meselelere karışmamalı. Dinyeper (Özü) nehri Kırım’dan geçmiyor. Ukrayna, nehrin bir kolunu değil Ukrayna toprağında bulunan teknolojik bir yapıtı yani kanalı kapattı. Ukrayna’nın bunu yapmaya hakkı var. Konuyla ilgili tüm araştırmalara göre, Kırım’da nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli su kaynakları mevcut. Ayrıca, işgalci devlet, işgal altındaki bölgeye gereken kaynakları sağlamalı” ifadelerini kullandı.

Щодо чергового загострення уваги чиновників окупаційної влади РФ з приводу дніпровської води можна сказати наступне:1….

Опубліковано Anton Korynevych Понеділок, 12 серпня 2019 р.
Dinyeper Nehri
İşgal Altındaki Kırım
İşgalci yönetim
su sorunu
Bunlara da bakın: